| yahu a întrebat:

Daca editez un videoclip, ex:pun imagini pe el sau nu stiu cum sa zic... Daca il editez, cel de la care iau videoul mai are drept de autor?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Drepturile de autor sunt destinate spre a opri plagiatul, spre a desfiinta pirateria si spre a atesta faptul ca fiecare lucru, idee, obiect are un stapan sau creator! Ori, daca modifici un videoclip care are un autor/creator, savarsesti un plagiat--- poti fi acuzat de incalcarea dreptului de autor.