| anonim_4396 a întrebat:

Daca hdd-ul meu din laptop este pe SATA 2, iar eu vreau sa-i fac un upgrade laptopului cu un SSD pe sata 3 este posibil? Ma intrebam daca este vreo problema si de compatibilitate, poate placa de baza nu suporta SSD-uri. FUNDA celui mai bun raspuns happy

2 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Diferenta dintrte versiunile de SATA este viteza: SATA1 are 1, 5Gbps, SATA2 are 3Gbps si SATA3 are 6Gbps.
tu daca iti cumperi un SSD SATA3 si il vei conecta la laptop-ul tau cu SATA2 el va functiona in regim de SATA2 si va functiona bine fara probleme. 3Gbps inseamna o viteza de transfer de maxim 384 MBps.

| SouLIce a răspuns:

Poti pune unitati de stocare sata 3 pe sata 2 si invers
Dar la ssd-uri este o problema, vitezele unui ssd va fi limitate de sata 2