O tabletă este la fel (aproape la fel) ca un telefon mobil, iar computerul este conectat la router. Sigur că va merge la fel ca pe laptop, dar cel mai bine este să te uiți la specificațiile tabletei. Dacă are viteza internetului 5G atunci merge strună!
Tin sa ii corectez pe cei doi care au dat raspunsul... evident ca e vorba si de routerul la care se conecteaza tableta/telefonul/pc-ul insa viteza tine si de procesorul si specificatiile tabletei... unele tablete au un raspuns mai lent pe net, chit ca e 5g sau 4g (in cazul in care vrei cu SIM)
uite un exemplu de tableta care ar merge struna pe net (nu vreau sa para reclama) https://www.it-fashion.ro/......-gold.html
Depinde de cât poate să "tragă" tableta! Dacă e de firmă trage bine, dacă e petardă trage și ea cât poate!
Depinde de tableta.
Daca e mai veche si are doar standardul a/b/g/n...
Va merge destul de prost.
Iti trebuie minim o tableta care sa suporte WiFi 5, adica trebuie sa aiba standardul a/b/g/n/ac.
Si in afara de asta, procesorul trebuie sa fie decent, nu cel mai puternic, insa nici unul cu 4 nuclee la 1 GHz, de acum 8-9 ani.
Pentru fluiditate, se recomanda si 4GB RAM.
Merg si 3 de fapt, dar cu 4 nu o sa ai nici o problema daca vizionezi filme 4K si faci alte chestii mai serioase.
Mai conteaza sa ai modem cu WiFI 5, si contract de net cu banda minim 150 mbps.
PS: nu e ok mereu sa compari internetul fara fir cu cel prin fir.
Unele modemuri suporta/ofera viteze diferite pentru cele doua tehnologii.