| OmObisnuit a întrebat:

Daca imi schimb placa de baza si procesorul mi se va sterge windows-ul(memoriile le pastrez)? Placa este la second hand.Inafara de riscul de a fi defecta placa mai este vreunul?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Nu îți șterge Windowsul. Dar gândește-te că odată ce schimbi placa de bază trebuie să instalezi un Windows curat cu driverele aferente plăcii de bază și plăcii video etc pe Hard Disk.
Altfel vor apărea erori mari.
Deci e indicat doar partiția C să formatezi după ce montezi placa de bază cea nouă și procesorul.
Memoriile dacă sunt compatibile cu placa de bază da. Păstrează-le dacă sunt comptabile DDR3 etc și pe aceiai frecvență să fie ambele memorii.

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Daca schimbi placa si procesorul in mod logic trebuie sa formatezi. cum crezi ca dupa acest schimb windows o sa functioneze?

| halogen001 a răspuns:

Daca e de acelasi modelde placa, windows-ul isi pierde activarea. Daca e alt model de placa, sunt sanse mari sa nu mearga windows-ul. Cea mai sigura metoda e reinstalarea windows-ului dupa instalarea noii placi de baza.