| Curiosul999 a întrebat:

Dacă primul telefon android a fost HTC G1 atunci de ce pe net am găsit că Google Sooner a fost primul? Este adevărat sau fals https://www.reddit.com/r/vintagemobilephones/s/MLbyxBkir k

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Depinde ce înseamnă pentru tine Primul.
Primul telefon cu Android, pe care tu, sau oricine altcineva, îl putea găsi și cumpara dintr-un magazin, a fost HTC G1.

Sooner a fost un prototip construit direct de către Google, nu a fost lansat pe piață pentru vânzare.
Scopul lui a fost să fie un suport pe care Google să își poată testa noul sistem de operare, și să ni-l poată arăta și demonstra noua.
Caci alte telefoane mai vechi de la Nokia, Motorola, Siemens, Philips sau Samsung, de exemplu, nu suportau Android.
Ori din cauza hardware-ului prea slab, ori din cauza rutinelor Software.