| GaNgSty a întrebat:

Daca pun 3 cani de ciocolata calda de la un aparat de cafea ca sa stiti temperatura aproximativa si o las 12 ore in un termos o sa fie calduta sau fierbinte sau aproape rece sau rece cand desfac termosul (tinut in geanta)?

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Depinde cât de bun este termosul.
Are pereți dublii vidați și metalizați și are și un strat izolant și apoi metal sau plastic.
Dar dopul este simplu și pe acolo există un schimb termic mai mare.

| MMihai a răspuns:

Termosul prin existența vasului cu pereților dublii metalizați și vidați parțial reduce cât de cât viteza de transfer termic, dar în nici un caz nu elimina transferul de căldură dintre ce se afla in interiorul sau cu ce este în exterior și invers.
Deci lichidul cald din termos tot se va răcii, dar mai încet / într-un timp mai lung, decât dacă ar fi fost pus într-un recipient metalic. Metalele permit un transfer termic rapid.
Lemnul și plasticul un transfer termic mai lent.
Iar construcția specială a vasului Dewar permite menținerea conținutului cam la aceiași temperatură ceva mai mult timp, că este încetinit transferul termic.
http://www.studentie.ro/campus/TERMOS__SAU_VAS_DEWAR_/c-136-a-12809
http://www.calificativ.ro/index.php?module=news&ida=5515&err=1

| giorgyana99 a răspuns:

O sa fie exact asa cum ai pus-o adica fierbinte(ma gandesc) pentru ca termosul pastreaza lichidele intacte calde reci fierbinti ori cum ar fi

| giorgyana99 a răspuns:

Nu dai funda? Ai promis funda! sad da funda cuiva de preferat eu