| EricAvocado a întrebat:

Daca sterg o conversatie de pe Facebook mai ramane urma de ea undeva? pot s-o recuperez? si doi mai raman fisiere din ea pe undeva. sau e stearsa cu totul din calculator?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar daca o stergi tu din mesageria ta, ramane in mesageria celuilalt cu care ai avut conversatia.
Evident ca va ramane pe veci in arhiva faceBookului tau si o poti cere chiar si peste 10 ani, ca este recuperabila integral.
Dar asta s-a facut deja cunsocut de Face Book: asbolut tot ce ai scris si postat pe FB de cand ti-ai facut contul, este acolo, in arhiva ta, chiar daca tu le-ai sters, se pot recupera.
Nu are importanta ca schimbi computerul, ca faceBookul nu-i pe computerul tau, este doar o aplicatie care foloseste FIRMA de FaceBook din America si ei detin toate informatiile tale, nu tu.

| floresdemayo a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, poate că (și totusi, n-aș băga mâna în foc) sunt păstrate toate conversațiile și fotografiile, dar cred că au și obligația de a păstra confidențialitatea utilizatorilor.
Mă cam îndoiesc că Facebook stocheaza tot istoricul sms-urilor și apelurilor a miliarde și miliarde de conversatii din intreaga lume, pe serverele sale, pe termen de atâtia ani. De putut, pot, mai ales cu tehnologia lor performantă, dar nu cred că o și fac. Chiar nu cred că au ce face cu ele, decât să le considere umplere de spațiu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru floresdemayo):

Stiu sigur ca-s pastrate ABSOLUT toate postarile, pozele, optiunile, tot-tot. Am avut curiozitatea sa cer asta FaceBookului acum 2 ani, cand a iesit un scandal masiv in Australia.
Ulterior au facut chiar ei public ca au absolut toata informatia noastra, publicata vreodata in face Book, inclusiv ceea ce am sters

Comenzile sunt simple, uite aici:
1. Go to Settings (pe bordura din dreapta sus- apasa pe sageata)
2. selecteaza: Your FaceBook information (apare in stanga sus, sub General Account setting)
3. Download Your Information (se deschide o alta icoana cu un meniu complet si complex de poze, date, convorbiri, aplicatii, pe cine ai blocat, in ce data samd)
Selecteaza ce te intereseaza si vezi: poze, postari, convorbiri...in anumite perioade de timp, au cu o anumita persoana samd.

Aici este articolul:
https://bigbrotherwatch.org.uk/......what-isnt/

PS te rog sa nu te mai indoiesti de FaceBook, ca au absolut totul despre tine si prietenii tai, inca din prima zi cand ti-ai facut contul, chiar si tot ce a sters sau blocat, de-a lungul anilor.

| floresdemayo a răspuns (pentru Violleta2022):

Se pot descarca doar mesajele/informațiile NEȘTERSE de pe Facebook. Dar, odată ce ștergem un mesaj, o poză, o informație etc, nu mai putem avea acces la acestea. Aplicațiile care promit că le poți recupera sunt doar fake-uri.
Dacă cei din Compania Facebook au luat decizia să le păstreze intr-o arhivă a companiei, sunt liberi s-o facă. Deși, eu ma indoiesc că ar păstra definitiv mesajele și si-ar pierde timpul citind sms-urile oricui, mai ales daca nu suntem persoane publice. Fiindcă, ar muri de plictiseală, dacă ar citi mesajele stângace dintre doi agramați.

@ EricAvocado
1. Nu (dar, dialogul poate apărea in continuare in inbox-ul persoanei cu care ai corespondat, până când decide și el să îl elimine)
2. Nu
3. Nu
4. E ștearsă cu totul din PC, don't worry!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ștergi mesajele la câteva minute, după ce le-ai expediat, vor fi șterse definitiv, atât din messengerul tău cât și din al celuilalt (dacă nu cumva a făcut o captură de ecran, iar in acest caz le poate păstra, ca dovadă)
Dacă te gândești să ștergi mesajele mai târziu, atunci vor fi șterse doar din inboxul tău, atât. Celălalt va avea in continuare acces la tot ce i-ai trimis.

| SomethingFunni a răspuns:

Conversatiile sunt doar cached in browser, sau in orice instanta folosesti, si nu sunt salvate in computer, daca l-ai inchis si conversatia e stearsa atunci continutul s-a dus.

| ioselena a răspuns:

Hei buna, incearca link ul acesta https://youtu.be/oC2MKmECbjY

| klawskent a răspuns:

Nu, nu mai ramane daca o stergi si nu o poti recupera, in schimb o poti archiva, nu o vede nimeni decat daca intra la mesaje archivate, sper ca am fost de folos, funda pls happy