| katherine09 a întrebat:

Daca vorbesc cu cineva de pe mail sau de pe meebo imi poate afla ip-ul? Ca stiu ca de pe messenger se poate.

Răspuns Câştigător
| rossi46 a răspuns:

Daca folosesti domenii de mail publice gen yahoo, hotmail, gmail etc. nu iti poate afla ip-ul pentru ca PC-ul tau nu transmite informatia direct destinatarului. Mailul ajunge intr-un server si apoi mai departe catre cine ai vrut sa trimiti. Daca ai propriul tau domeniu pentru mail si serverul care il gazduieste este chiar calculatorul tau, atunci iti poate afla IP-ul. Daca ai domeniu privat de mail dar serverul este pe alt calculator, atunci poate afla ip-ul calculatorului respectiv. Cat despre Meebo si alte programe din astea online, nu iti poate afla IP-ul. Este in mare acelasi principiu ca la mail pentru ca Meebo nu este instalat in calculatorul tau.

2 răspunsuri:
| Ruxuletz a răspuns:

Nu,nu iti poate afla ip-ul decat pe yahoo.

| mihaypro14 a răspuns:

Pote sati afle ip-ud doar daca iti da un virus orice da sa fie.exe.