| CosteaVlad a întrebat:

De câteva zile îmi tot apare la boot, înainte să înceapă să încarce Windows-ul, mesajul „Press home key to boot from local drive", și stă afișat câteva secunde, după care dispare și începe să încarce normal win-ul. E o problemă banală, știu, da mă stresează mesajul ăla; mai ales că de 5 ani de când am PC-ul nu mi-a afișat niciodată vreo bazaconie de-asta de mesaj la boot (în afară de cele standard). Deci cum scap de el? big grin

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| piciuk a răspuns:

Ar fi cazul sa scoti CD-ul bootabil din CD-ROM, ca sa nu iti mai arate asa.

| piciuk a răspuns:

Of,scuze,n-am fost de ajuns de atenta la intrebare big grin

| ταξιδιώτης a răspuns:

Nu spui ce windows ai.
1.Ai o copie de boot in partitia cu sistemul de operare
2.In cazul ca ai vista, win7 clic C\instrumente\optiuni folder\vizualizare\bifezi se afiseaza folderele si fisierele ascunse\mai jos debifezi se ascund fisierele protejate...\ok
In C in afara de foldere trebuie sa ai urmatoarele fisiere:
autoexec, bootmgr, BOOTSECT.BAK,config.sys,grldr,IO.SYS,MSDOS.SYS,pagefile.sys,ce e in plus stergi si te uiti si pe celelalte partitii sa nu ai fisiere tip autorun.inf,daca ai stergi.In C clic dreapta pe autoexec\editare si daca in fisier scrie altceva sau in plus de "REM Dummy file for NTVDM" stergi\salvare\inchizi

| CosteaVlad explică:

Am încercat ce mi-ai spus tu, dar se pare că nu ținea de acele fișiere. Între timp oricum ștersesem toate partițiile, le-am refăcut, am reinstalat windows, dar tot aia a fost. Nu e nici de la Bios. Poate e de la chestia aia care e între Bios și SO (nu-mi vine acum cum se cheamă...). Windows 7 am, dar nu am specificat ulterior pentru că îmi dădusem oricum seama că nu are legătură cu OS-ul.