| BarBateLuL a întrebat:

De ce credeti ca amfibienii sunt superiori pestilor? Dau funda si vot pentru un raspuns cat mai rapid.

Răspuns Câştigător
| Robertyz a răspuns:

Deoarece au adaptari specifice atat mediului terestru cat si cel acvatic happy Asta e raspunsul de baza! big grin

| BarBateLuL explică (pentru Robertyz):

Poti sa mai detaliezi te rog? mai spune si alceva

3 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Pentru ca sunt adaptati si la mediul terestru si la cel acvatic, pe cand pestii pot trai doar in mediul acvatic.

| ŜħadØwFcutPťParkour a răspuns:

Amfibienii sunt mai dezvoltati fata de pesti deoarece sunt omnivore, se hranesc cu insecte icre, pestisori mici, pe care le prind cu limba. ea este folositoare deoarece omoara un numar foarte mare de insecte.
Au o piele foarte bine vascularizata. respiratia prin piele o completeaza pe cea prin plamani. Bafta.