| ady123 a întrebat:

De ce iti trebuie matematica pentru imformatica? Ce calcule trebuie sa faci de trebuie sa fii foarte bun la matematica?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Discutia e mai complexa si mai complicata.

primul lucru la care ai nevoie de matematica este gandirea logica pe care ti o ofera. E greu si complicat sa treci direct la programare fara sa ai o gandire matematica formata.

Pe urma sunt destui algorimi care au nevoie de formule matematica, sau sunt destul formule matematice care pot fi implementate in programare pentru a optimiza un algoritm.

Majoritatea programatorilor nu folosesc matematica in mod direct si curent, insa exista destule ramuri ale programatii unde folosesti si matematica. Spre exemplu in tot ceea ce tine de prelucrare grafica ai nevoie de cunostinte serioase de geometrie si analiza matematica

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Informatica este matematica si inca pura!

| CinevaNou a răspuns:

Te poate ajuta la multe, de la maruntisuri la chestii faine. Un exemplu simplu ar fi media aritmetica a n numere. Daca n-ai facut clasa 3-a te apuci si faci un for de la 1 la n si le aduni si in final le imparti la n. Daca ai facut clasa a 3-a aplici direct formula si iese mult mai repede.

| cristinela4 a răspuns:

Matematica trebuie sa o insuseti deoarece la informatica este utilizata la programare si alte chestii. Trebuie sa fii bun la toate