| Allan2005 a întrebat:

De ce pozele pe timp de zi nu ies la fel de bine ca pozele făcute la apus ori răsărit? Astăzi mi-am făcut câteva poze in lanul de rapiță era pe la 2:00 și nu au ieșit deloc bine seara acum pe la 7 am incercat din nou și miau ieșit super bine de ce oare?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pozele sunt FOTOgrafii, adica desenele luminii.
Fotografierea este o arta desenarii luminilor, nu doar apasarea unui buton.
Trebuie invatate, macar bazele, ca in orice meserie.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa te mai si pricepi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din cauza, sau datorita luminii... Logic.

| NLS a răspuns:

Ce aparat sau telefon ai folosit? (modelul exact)

Toata lumea, pe oricine intrebi, are exact problema opusa:
ZIUA ies BINE, pentru ca exista multa lumina**,
si SEARA sau la apus ies RAU sau foarte rau, din cauza luminii reduse.

**In zilele innorate, si fara soare, pozele ies mai rau, aproximativ ca la apus.

De asemenea, ar trebui sa dezvolti ce inseamna: "nu ies bine pe timp de zi"

Au zgomot de imagine (purici)?

Sunt mai luminoase decat era in realitate la momentul pozei? (supraexpunere)

Sunt mai intunecate decat era in realitate afara, si fara detalii pe zonele mai intunecate? (subexpunere)

Sunt neclare? (adica toata poza e putin blurata, lucru datorat miscarii aparatului, tremurului mainii, etc Rezolvare: ar trebui folosit un trepied)

A iesit doar subiectul blurat? (lucru care de obicei nu se doreste niciodata. Se datoreaza focalizarii gresite. Nu se poate rezolva, trebuie refacuta poza.)

A iesit fundalul blurat? (acesta este un efect, si de obicei este dorit la portrete. Se datoreaza unor parametri din aparat sau telefon. Daca nu il doresti, se poate evita, trebuie doar sa stii cum)

| J0B0MAT a răspuns:

E vorba de lumină. Lumina de la apus și răsărit este considerată de mulți cea mai bună.

| KovacsB a răspuns:

Intre fotografi este o vorba, cu soarele in spate orice prost face poze bune.