| anonim_4396 a întrebat:

De ce sare siguranta cand bag masina de spalat in priza? Astazi s-a auzit un zgomot ciudat la masina de spalat si apoi a sarit siguranta si nu a mai mers nici nimic si nici masina am scos cateva din priza degiaba si cand am scos masina de spalat a mers. Un sfat va rog!

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Siguranta sare pentru ca aveti un scurt circuit pe masina de spalat. Exista posibilitatea ca motorul electric sa se blocheze, din cauza ca nu a-ti respectat cantitatea de rufe care intra in masina sau poate sa fie un blocaj pe axul motorului electric. Orice problema ar fi, va recomand sa nu interveniti dumneavoastra si sa chemaati un depanator uz casnic care va remedia defectul.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate sa fii facut un scurtcircuit la masina de spalat si de aceea nu mai merge si cand o bagi in priza sare siguranta. Daca te pricepi cat de cat o poti desface si sa vezi ce s-a ars, daca nu cheama un mester ori du-o la un atelier de reparatii. Succes si numai bine!

| ronin33dan a răspuns:

Siguranta de la tablou de sig.nu este calibrata pentru consumul tau total instant de energie.Cauta un electrician(nu carpaci )care sa-ti schimbe siguranta/ele.Succes!

| Wehrmacht a răspuns:

Poate este consumul prea mare.Incearca sa scoti cateva lucruri din priza.

| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
Daca stai la calculator, daca ai televizoarele aprinse, becurile, sau orice instalatie si pui si masina de spalat in functiune e ceva normal.Sa se arda siguranta.
Nu tine asa multe in priza.

O seara placutahappy

| tvictory68 a răspuns:

Vezi ca masina are un condensator, se afla pe unde iti intra firul de alimentare in masina, el este problema, da la masa, puneti unul nou sau alimenteaza masina fara el, garantez ca marge.