| anonim_4396 a întrebat:

De curand i-am recomandat prietenului meu un procesor. Este vorba de e8400. Faza e ca in bios ii vede decat 1. 8ghz. In my computer la proprietati arata ca este de 3 ghz. Placa lui de baza este un MSI P6NGM-L cu ultimul update de bios, deci nu este din cauza ca nu are update de bios. Dati-mi cateva idei, chiar nu stiu de ce ii vede frecventa aceea in bios in loc de 3ghz. De asemenea si rating-ul procesorului il are mai mic decat la mine. Eu am 6.5, el are 5.1 ( avem aceleasi procesoare, si acelasi sistem de operare ) In link-urile de mai jos va pun si pozele sa va convingeti :
http://tinypic.com/view.php?pic=mcu0yq&s=8#.VJdVTF4BM
http://tinypic.com/view.php?pic=w6uyz7&s=8#.VJdVal4BM
http://tinypic.com/view.php?pic=2z40d4j&s=8#.VJdVhl4BM

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Depinde si ce placa de baza/FSB are.

| SasNetRomania a răspuns:

O poza cu cpu-z ar fi de ajutor.
posibil sa nu fie configurata acea placa de baza sau sa vada frecventa idle a procesorului pentru consum redus.

| cotinel a răspuns:

Buna, din cunostinte poate nu chiar raspunsul perfect ar trebui:
1.Sa incerci sa schimbi procesoarele al tau cu al lui pentru a veea daca intr-adevar e problema la el sau l-a procesor
2. Daca problema este la procesor atunci in bios exista o ramura in care se poate schimba puterea acestuia nu pot spune exact unde deoarece aceasta difera de la un calculator la altul.
3.In cazul in care nu se poate schimba mai mare din setari din bios inseamn ca placa de baza nu suporta sau nu poate sa il vada mai mare decat atat.
4. Daca este de la procesor atunci inseamna ca acel procesor probabil a fost reinscriptionat... sper sa ajute nu am mai lucrat de mult in calculatoare

| Valentin_Iusti_1994 a răspuns:

Nu prea ma pricep dar poate e ceva de la windows nu le percepe bine dar daca zici ca aveti acelasi windows inseamna ca la unu nu e ceva bine sau asa o fi procesoru lui asa e fabricat.