| Meruna13 a întrebat:

De o bucata de timp intampin niste probleme de net; browserul merge foarte greu, 2000-5000 ping in jocuri ca overwatch ( si nu, nu glumesc 2000-5000 nu 200-500), 900 ping cs go, doar ca laptop ul meu e singurul care area aceasta problema ( in conditiile in care mai avem un laptop si alte telefoane care merg perfect )... Ar fi de vina router ul sau e o problema de la laptop ul meu si cum as putea sa o rezolv?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca folosesti laptopul in camera, routerul in antreu si intre ele este bucataria plin de vase si baia cu tevi, atunci viteza este explicata.

Daca insa esti conectat la router cu cablu, iar celalalt laptop merge bine daca-l conectezi la acelasi mufa, atunci ai problema cu laptopul tau!
La laptop pot fi "frane": procesorul lent sau prea incarcat (peste 75%), memoria RAM libera prea putina (sub 1Gb), ambele se pot vedea in Task Manager. De asemenea, chiar si niste "virusi" pot cauza incetinire pronuntata.

Incearca cele de mai sus si revino cu detalii, la toate verificarile.

| Meruna13 explică (pentru Bula):

Laptop ul e in camera mea iar router ul pe hol (distanta e foarte mica) insa tin sa spun ca recent l-am dus la reparat ( facusem niste updatari fara licenta si practic am distrus hard disk ul) si nu am apucat sa fac mai nimic pe el. am instalat 3 jocuri mari si late : overwatch, cs go, fortnite. atat (ele mergeau perfect inainte sa vina de la reparat) deci cred ca e prea " devreme " sa aiba probleme de virusi etc. ma gandeam tot la driverele ce tin de internet. poate nu sunt updatate doar ca inca nu am licenta. sa ma risc?

| Bula a răspuns (pentru Meruna13):

Orice driver pui pentru internet, se face conexiune deja, daca este potrivita placii de retea.
Virusi poti "incasa chiar si cu crack-urile jocurilor sau in pachet cu ele.
Ping-ul de 5000ms (5secunde) insa denota ori un semnal foarte slab, ori prea "incurcat" (cu reflexii puternice la wi-fi).
1. Mergi la o distanta de 1m de router, in hol, si masoara ping-ul pe pagina google.ro
2. Conecteaza laptopul cu un cablu la router si repeta ping-ul
3. Repeta masuratorile si cu laptopul celalalt, in acelasi conditii /pozitie
Prin compararea acestora se poate depista mai bine sursa problemei.