| CosminComan75 a întrebat:

De unde pot descarca macOS?

5 răspunsuri:
| KhludCiprian a răspuns:

Vine preinstalat cu Mac-ul tau. Mai mult, ultima versiune este gratuita, tot ce trebuie e sa iti faci un cont AppleID sa il descarci. Exista o comunitate numita Hackintosh care face versiuni la limita legalitatii ce merg pe PC-uri "compatibile" adica in special sa aiba cat mai multe componente in comun cu Apple: procesoare Intel, placi de baza Intel si foarte rar merg placile video si de genul. Totusi atentie, s-ar putea sa incalci licentele (Apple inca nu a dat jos un astfel de sit, dar nici nu a promovat sa zica ca e legal).

| CosminComan75 explică (pentru KhludCiprian):

Mi-am facut cont de Apple dar nu pot sa-l descarc este si varianta free?

| KhludCiprian a răspuns (pentru CosminComan75):

Daca ai Mac, da. Se numeste Mac OS X Mavericks. Daca ai hackintosh, nu va merge. Link-ul este acesta: https://itunes.apple.com/en/app/os-x-mavericks/id675248567?mt=12 Iti trebuie un Mac (iMac sau MacBook) din 2009 sau mai nou.

| CosminComan75 explică (pentru KhludCiprian):

Nu am mac dar vreau sa-l rulez in oracle virtualbox!

| KhludCiprian a răspuns (pentru CosminComan75):

Atunci cauta imagini hackintosh. Nu pot sa caut pentru tine link-uri pentru ca este la limita legalitatii dupa cum ti-am zis. Ce iti recomand e sa incerci Linux ca este foarte similar (aceleasi comenzi). Daca alegi Gnome 3 (Gnome Shell e numit cateodata) ai sa ai o experienta foarte similara (nu e la fel).