| Ramooon a întrebat:

Deci am si eu o mica mare problema, am incercat sa instalez un xp pe un eepc de 4gb hard, 512 memorie, bla bla, ( da merge, asta a fost si inainte ) am inceput sa instalez a copiat toate chestiile si cand a dat restart pentru urmatoarea parte din setup a aparut Windows could not start because the folowing file is missing or corrupt windows root system 32 hal.dll.ideea este ca acum nu vrea sa mai buteze deloc eu instalez win de pe un usb, pentru ca nu are dvd sau cd.sau altceva asemanator, problema este ce as putea sa ii fac, deci usb este botabil, am instalat win care incerc sa il instalez pe eepc deja pe pc meu si merge, deci de ce nu ma lasa sa fac nimic ...Ms anticipat pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Nu e nicio problema ca nu ai DVD-RW.
Un stick bootabil este vazul la fel ca o unitate optica.
Incearca alta varianta de XP. S-ar putea ca arhiva sa fii avut o problema (ceva lipsa). tongue

7 răspunsuri:
| sudsuinededouaori a răspuns:

People. Problema ei e ca nu are cd/DVD-rom/rw, are doar usb.
Daca are placa de retea eepc poti sa intalezi windows xp din retea de pe pc unde ai cd-rom.
Un pm cu id daca te intereseaza metoda. E ceva de explicat si trebuie sa interactionam ca sa intelegi pasii. Bafta multa.

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Nene eu te sfatuiesc sa folosesti Novicorp WinToFlash pentru a pune xpu pe stick. Prima data bootezi de pe stick si acum apare smecheria... mi se pare ca trebuie IAR sa bootezi de pe stick si sa selectezi de data asta a doua linie de comanda. Scrie in readme prietene ca si eu m-am chinuit acum un an la un laptop cu cdromu stricat. Dupa ce am bagat firu de retea s-a virusat imediat si a doua oara boota xpu numai cu sticku inauntru laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Ambassaderåd a răspuns:

Salut! Deci acest laptop.[mai puternic e un telefon Toshiba g900] in fine! El avea xp inainte. ce varianta? am avut si eu EePC, si stiu ce beleli iti poate cauza. Asemeni tie am facut si eu numai ca am facut ceva mai simplu, am rugat un amic ce e ASs in informatica si mi-a modificat un windows SP2 scotindu-mi cele nenecesare, si a functionat. A mers windowsul, bine. acum nu-l mai am mi s-a ars hard extern de la un val de energie [.] poveste lunga chatterbox si cauta sa il reinstalezi de pe USB daca nu. de pe cardwinking. Dar incepe si tu cu ceva usor, un '98winking merge pe el perfect.

| Ramooon explică:

Da mersi pentru nimic, nu are cd rom eepc-ul, are decat usb sau card reader, numai vrea s botteze nimic de fapt asta este problema mea, stiu sa fac un usb botabil, dovada este laptop-ul de pe care vb acum, usb este botabil si merge pentru ca am instalat azi acelasi win de pe acelasi usb pe calculator, dar nu vrea sa il mai boteze si eepc-ul, am intrat in bios si am dat ca prima optine de botare dupa usb-hdd ...insa tot nu vrea, as dori sa stiu cum si ce as putea sa fac... Ms din nou anticipat, dau si funda daca intereseaza pe careva tongue

| Ramooon explică:

Ms pentru raspunsuri, insa unu la mana folosesc win to flash deja, mersi de idee, doi --> stiu ca eepc este o risipa de bani nu e al meu tongue, trei stiu ca un usb este vazut la fel ca o unitate optica, am incercat si cu un alt xp, desi repet asta este ok ca l-am instalat de pe acelasi stick pe p. c. meu, am folosit tot un xp sp3 deci incape la fix, oricum nu este folosit la cine stie ce eepc-ul deci vreau doar sa fie functional, problema mea este ca refuza sa mai booteze de pe orice, de pe card de pe usb nu recunoste nimic, am intrat in bios am setat ca prima optiune usb hdd, apoi card bla bla insa nu imi intra in setarile de instalare de nici o culoare, am apasat f8, f9, f12, f1 toate f-urile pe rand, dupa zece mii de retarturi, 4 win fiecare mai mic ca altul desi nu spatiu limitat este de vina... dar nu vrea sa booteze deloc aceeasi eroare...deci repet problema mea nu este ca nu stiu cum sa il fac botabil usb ca il am deja facut, am instalat de cel putin 10 ori win de pe usb, inclusiv pe laptopul meu, insa problema mea este de ce numai intra in meniu de botare, adica nu vrea nimic sa recunosca.

| Ramooon explică:

Ms frumos, am rezolvat, am resetat bios-ul, am pus o versiune mai noahappy merge mersi frumos oricum pentru mesaje, am dat si eu o fundinta ca sa nu fiu reatongue mersi oricum