| Lolittaa a întrebat:

Deci in urma cu aproximativ 3 zile am avut un accident cu masina cum procedez soferul celeilalte masini este vinovat a iontrat pe contrasens si avea si alcolemie0, 11 in sange din masian mea nu se mai alege nimic si el vrea sa mi-o faca asigurarea iar eu nu vreau sa accept asta pentru ca este distrusa complet cum procedez sa imi ai alta sa-mi dea banii pe ea?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este distrusa complet si nu mai poate fi reparata atunci cred ca poti opta pentru oricare varianta, in functie de cum va intelegeti si cu societatea de asigurare. Numai bine!

| andreutz a răspuns:

Omule, asta nu decizi tu sau celalalt sofer vinovat daca s-a ales praful de masina ta sau nu, ci firma de asigurari. Ei duc masina la un service, si daca se constata ca ai daune totale, atunci da, se va calcula valoarea masinii tale in momentul de fata si iti vei primi banii respectivi. Dar daca ei considera ca totusi se mai poate repara (adica sa iasa ei mai ieftin, binenteles) atunci fii sigur ca nu ai nici o sansa sa iti mai recuperezi vreun ban, ci vei primi masina reparata.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Asiguratorul poate spune dacă îți dă o altă mașină sau banii pe ea!
Pa, pa.

| Lolittaa explică:

S-a stabilit astazi am dauna totala pentru ca nu se alege nimic din ea o sa-mi iau alta big grinmultumesc pentru raspunsuri

| mitroidany a răspuns:

Daca poate fi reparata ti-o face cu asigurarea lui, daca nu poate fi reparata iti plateste daune in functie de cum va intelegeti la suma

| ℓσℓℓιρσρ a răspuns:

Dupa parerea mea ar fi mai bine sa iti dea banii pe eapoate ca te razgandesti si iti iei una mai frumoasa si mai noua. dar decizia finala o iei tu. cum vreiwinking