| anonim_4396 a întrebat:

Este normal ca un motor diesel sa scoata gaze la rece? are 60.500 de km distributia facuta

Răspuns Câştigător
| pavdany92 a răspuns:

Atunci e normal orice motor la pornirea la rece scoate mai mult fum pentru ca motorul e rece iar uneori arderea nu e completa si in acelasi timp fiind rece se face si condens ceea ce afecteaza si de aia vezi putin fum alb la esapament

8 răspunsuri:
| gicaputinica a răspuns:

Gaze (masurate cu aparat specializat) sau fum?
Gaze, cu motorul rece, e normal. Arderea este mai proasta.
Fum...nu prea e in regula.
Vezi injectoarele!

| anonim_4396 explică (pentru gicaputinica):

N-am treba cu fumu doar ca pute esapamentul rau mai ales cand o accelerez
de la 2700 de turatii in sus la rece scoate un pic de fum dar daca o las 3 secunde la turatia 2700 nu mai scoate la fel si la celelalte in sus si in josbig grin deci e normal?

| pavdany92 a răspuns:

Ce fel de gaze te referi?
la rece se vad gazele albe pentru ca e rece motorul si esapamentul la fel dar asta depinde si cat de folosita a fost masina respectiva, adica turata, daca sa mers cu viteza etc.
daca vezi doar putine gaze albe e ok e cv normal cand pornesti motorul

| anonim_4396 explică (pentru pavdany92):

Adica ca pute esapamentu dar nu sunt vizibile si la pornire scoate fum dar stiu care e treaba bujiile alea incadescente is uzate
deci este normal sa scoata gaze invizibile care pute

| pavdany92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa mergi la un service sa iti faca o verificare probabil o fi aprinderea reglata gresit daca zici ca e distribuita nou refacut, cel putin la distributie multi mai gresesc ca pun rotile dintate putin inainte sau inapoi, zic din proprie experienta, primavara asta am refacut 2 motoare din neatentie am pus cu un dinte in plus la o roata, iar cand il turam dadea rateuri

| anonim_4396 explică (pentru pavdany92):

Nu ca am vazut ca multe scot gaze cu toate draciile facute inclusiv distributia si eu n-am vazut pana acum masina sa nu scoata gaze

| pavdany92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta bineinteles orice masina scoate gaze oridecare ar fi, dar daca ti se pare ca scoate prea multe si nu dezvolta puterea necesara sfatul meu fai un test la un service

| anonim_4396 explică (pentru pavdany92):

Dezvolta puterea necesara dar mise pare ca scoate cam multe la fro 10 secunde dupa pornirea la rece

| pavdany92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e normal orice motor la pornirea la rece scoate mai mult fum pentru ca motorul e rece iar uneori arderea nu e completa si in acelasi timp fiind rece se face si condens ceea ce afecteaza si de aia vezi putin fum alb la esapament