| anonim_4396 a întrebat:

Este normal sa se incinga laptopul (partea de jos) dupa ce ma joc? De exemplu : ma joc World of Tanks si dupa 40 de minute se incinge. Care sunt consecintele? Ce as putea?

4 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

Racirea la un laptop e mult mai slaba decat la un PC. Tie ti se incalzeste placa video cel mai probabil.

Cel mai probabil o sa ti se dezlipeasca placa video de pe placa de baza. O sa fii nevoit sa faci un reball dar nu o sa te duca mult dupa primul reball.

Cumpara-ti un stand (de preferinta si cu niste ventilatoare sub el) si mai du-l la curatat din an in Pasti.

| gelu1970 a răspuns:

Deschide-l, adica desmonteaza-l. curata ventilatorul, gurile de aer pe unde expulzeaza aerul cald, schimba pasta termica si o sa vezi o imbunatatire vizibila. apoi cumpara o masa de racire. masa de racire nu ajuta daca laptopul e plin de scame si praf. o sa zici ca e curat, insa 90% din ele sunt pline de mizerie. si pe viitor daca vrei sa joci cunpara un desk. laptopurile pentru gaming sunt foarte scumpe, si nu merita atatia bani. un desk se ventileaza mult mai bine si cred ca e mai accesibil ca pret. insa asa suntem: cumparam fara sa gandim si apoi nu dam utilitatea optima a ceea ce cumparam. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa stii care e dispunerea componentelor pe placa de baza.Nu stiu ce ai tu in partea de "jos" a laptopului, avand in vedere ca nu toate sunt la fel. Poate fi un HDD, cooler.

| danutzz008 a răspuns:

In timpul jocurilor laptopul e foarte solicitat si racirea in consecinta se face foarte greu (depinde si de model)...iti recomand un cooler pad.