| dirtyraccoon a întrebat:

Este posibil sa iti afle cineva Ip-ul si dupa adresa de acasa de pe site-uri gen Omegle daca ai vb. cu ea/ el?

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Un user nu poate niciodată să iti afle ip-ul, ci numai administratorul care a facut site-ul. De exemplu, cei care au răspuns înaintea mea dar și cei care vor răspunde după mine, niciunul nu pot afla IP-ul meu sau al tău.
Dar odată ce intri pe un site, IP-ul este ca o legitimație --ca să știe cine esti si ce faci in tot timpul petrecut pe site-ul respectiv.
De asemenea, este ilegal ca administratorul unui site să spună/divulge IP-ul unei alte persoane in afară când legea cere lucrul acesta.

Există un singur caz ca un user sa afle IP-ul: atunci când a intrat în drepturile administratorului pe cale ilegala -când a spart site-ul.
Tu poti sa mergi la firma de la care ai net si le ceri sa iti schimbe IP-ul. E foarte simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Sunt anumite programe speciale, ca vad, ca asta nu stii deloc, cu care poti scana anumite porturi, gen portul 80, pe care faci tu browsing, eh, cu programul ala, in timp ce vorbesti cu acea persoana, tu ii dai un mesaj, iar ea tie la fel, in acel program iti apar ip-uri, si unul iti apare ca fiind de pe acel site.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca este asa cum spui, fără parola nu poate sa facă nimic cu IP-ul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Despre ce vorbim noi aici, parola? IP? Care este duma intre cele doua?laughing

| AIeXxX a răspuns:

Pe scurt, persoanele cu care vorbesti tu pe omegle nu.ti pot vedea ip.ul
Doar administratorul care a facut siteul. Dar lui nu.i pasa de ip tau
Deci nu te ingrijora big grin

| GL757W a răspuns:

Acum ani buni se putea la yahoo mesenger erau niste proceduri de protocol, cred ca si din asta s-a desfiintat, dar stai linistit nu o sa atace nimeni

| Gogoasa24 a răspuns:

Da este posibil, de ce nu, adica pe orice site poti afla ip-ul cuiva. Cum crezi ca face site-ul iptest.ro? de iti afiseaza ip-ul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gogoasa24):

Are script special, nu mai te da inteligent, ca nu esti daca spui prostia asta.

| Setryy a răspuns:

Da poate printr-o aplicatie whileshark. Sau ceva de genu

| Anngel a răspuns:

Ce faci

| Ady_Ady_1997 a răspuns (pentru Anngel):

Uite bine, tu ce faci, tati?