| catalin542000 a întrebat:

Este vreo diferenta dintre a conecta doua routere între ele (primul router sa fie main, al doilea secondary cu dezactivarea DNS-ului la al doilea router și crearea unei adrese noi) și conectarea a doua routere și atat (adica fără da fac nimic iar fiecare router este cu treaba lui)?

Din câte identific, în ambele cazuri și dacă doar conectezi doua routere fără sa fac alte setări sau și cu setări, în ambele cazuri vad ca ma pot conecta la fiecare router în parte și practic merg la fel, deci nu vad de ce aș mai modifica DNS sau sa pun alta adresa care oricum by default vine o alta adresa de la router la router și multe alte setări când pot doar ca conectez al doilea router la mufa LAN de la primul router și aia e.

Eventual mai este o treaba, aici trebuie sa vad ce fac, pentru ca aveam camerele de supraveghere conectate la routerul principal și ma uitam la camere de pe pc, acum am conectate camerele la al doilea router care al doilea router este conectat la primul iar pc ul este si el conectat la primul. Deci dacă vreau sa vad camerele de pe pc, îmi cauta pe adresa primului router, dar camerele sunt pe adresa celui de al doilea router, pe adresa celui de al doilea nu am cum cauta, pentru ca nu sunt la el conectat cu pc-ul, deci cumva când dau sa caut camerele, ar trebui sa treacă căutarea din primul router în al doilea cumva dar nu știu cum, ar fi o chestie dacă ambele routere ar avea aceeași adresa, dar nu știu dacă ar fi o soluție, mai ales ca se recomanda ca adresele sa fie diferite care oricum sunt diferite dar aparent tot trebuie sa iti setezi o adresa diferita.

În fine, credeți ca ar fi vreo diferenta cu am spus mai sus?

1 răspuns:
| ZappyTV01 a răspuns:

Eu sunt pe cablu dar diferențe sunt dar ar trebui sa fie mici din câte știu?