| Curiosul999 a întrebat:

Eu am o mare nedumerire din câte știu prin portul USB A (adică tipul ăla de port vechi care inca e folosit la laptopuri TV PC etc ) poate sa scoată MAX 18W( pentru încărcare ) ei bine cum se explică atunci faptul că sunt mărci de telefoane cum e gen Tecno, Infinix, Realme etc care au cablu cu USB A la USB C și au puterea de încărcare relativ FOARTE MARE de 67W 125W etc și firme cum e Samsung de exemplu care au 25W (Samsung Galaxy S22 25W, A15 25W, A25 25W ), Google Pixel ( Google Pixel 7a 20W, Google pixel 6A 18W Google Pixel 8a 18W, HMD (HMD Skilyne (lansat in vara asta 33W și încă câteva modele asemănătoare tot pe acolo suny cu puterea de încărcare ) si toate firmele astea au cablu cu USB C la USB C întrebarea mea este ce tip de cablu oferă viteaza mai mare cel cu USB C la USB A sau cu USB C la USB C că din câte îmi dau seama e total invers USB A la USB C e mai rapid și USB C la USB C mai lent daca la Samsung Galaxy S22 folosesc cablu cu USB C la USB C și mi se încarcă cam într-o oră jumătate dacă voi trece pe USB C la USB A mi se va incarca mai repede? Aștept răspunsuri dau funda

4 răspunsuri:
| Batmanel a răspuns:

Tu te legi de porturi dar vorbesti de incarcatoare, sunt chestii total diferite.
Porturile de la electronice nu scoate decat 5w adica 5v cu 1A (cu exceptie care au power delivery, unde poti sa-ti incarci telefonul la laptop).
Cablurile type ce pot duce 240w, majoritatea leptopurilor noi vin cu alimenatatoare si mufa type-c.
Sa scoti maximul de wattaj, acolo e problema. Trebuie dispozitivul sa suporte cat vrei, cablul trebuie sa fie compatibil si cu incarcatorul dar si cu telefonul (ex, degeaba ai telefon cu 65w incarcare, alimentqtor ce scoate 65w, daca cablul care il pui nu duce sau nu e compatibil).
Tot ce are type-c are un chip in mufa care comunica cu porturile, chiar daca toate 3 suporta 65w, dar chipul nu e compatibil cu telefonul sau incarcatorul, nu-ti va da 65w niciodata.
E o discutie foarte complicata... si vezi ca Samsung sunt cei mai pretentiosi la cabluri si acesorii, ei sunt Apple-ul androidurilor, daca nu le dai ceva premium, nu va merge cum te astepti.

| Batmanel a răspuns (pentru Batmanel):

Am lucrat in magazin de electronice si am testat si cabluri type c de 100/200 lei cu incarcatoare slabe pana la premium, pe Samsung s20 ultra nu ducea nici macar fast charging dar pe onePlus sau Huawei mergea 45w.
Tot ce pot sa iti recomand tie si recomand la toata lumea: ia ceva original, care e facut pentru specificatiile lui si atat.

| Curiosul999 explică (pentru Batmanel):

Eu nu îmi cumpăr nimic doar intrebam așa de avut am DOAR original de la Samsung cumpărat direct din Altex

| kalasnicov22 a răspuns (pentru Curiosul999):

Intrebai asa ca sa te afli in treaba?