| gtaandrei a întrebat:

Eu vreau sa imi schimb ramul si
am vrut sa va intreb daca as putea lua un ram cu 1.5 V si eu am la calculator un ram de 1.35V.Se poate?

Răspuns Câştigător
| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns:

Poti lua un singur modul de 8Gb indiferen ce V are, sau daca ai deja 4Gb si mai vrei 4 atunci ori iti iei inca doua de 4 si le inlocuiesti ca sa stii precis ca activezi Dual Chanel ori daca nu ai destule finante poti sa mai iei un modul de 4 de orice tip,,, insa ai mai putine sanse sa activezi dual Chanel in pereche cu modulul pe care il ai, in plus amindoua module posibil ca vor lucra la 1.35V.

11 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Spune ce procesor si ce placa de baza are sistemul.

| gtaandrei explică (pentru CPAElites):

Gtx 750 ti 2 gb ddr3 si procesorul ii i3-4170 3.7 ghz

| CPAElites a răspuns (pentru gtaandrei):

N-am vazut in viata mea GTX 750 TI cu memorie DDR3!

| gtaandrei explică (pentru CPAElites):

Naspa

| Zaygon a răspuns:

Nu. Daca placa ta de baza lucreaza cu rami la 1.5 iei de 1.5. Daca lucreaza cu 1.35 iei de 1.35. Daca lucreaza cu ambele iei de oricare. Ce mare lucru.

| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns:

In mod normal da, dar e o intrebare cam stranie si eu nu imi pot inchipui cam ce vrei sa procuri de 1, 5 cand ai 1, 35.Pentru un raspuns mai precis scrie-mi denumirile la memorii.

| gtaandrei explică (pentru HaLkPiGodZZiLaMD):

Vreau 8 gb ram si nu am gasit cu 1, 35 V

| gtaandrei explică (pentru HaLkPiGodZZiLaMD):

Eu am deja 4 gb ram, dar trebuie sa aiba acei 8 gb, pe care ii voi cumpara, aceeiasi Mhz?

| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns (pentru gtaandrei):

Da,dar daca nu vor coincide Mhz atunci ambele ram-uri vor lucra la viteza celei mai mici, adica daca una lucreaza la 1866 si alta la 1600 vor lucra ambele la 1600Mhz

| gtaandrei explică (pentru HaLkPiGodZZiLaMD):

Daca ii dau overclock?

| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns (pentru gtaandrei):

Cu overclock pe cea mai slaba desigur ca obtii 1866 la ambele.

| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns (pentru gtaandrei):

Poti lua un singur modul de 8Gb indiferen ce V are, sau daca ai deja 4Gb si mai vrei 4 atunci ori iti iei inca doua de 4 si le inlocuiesti ca sa stii precis ca activezi Dual Chanel ori daca nu ai destule finante poti sa mai iei un modul de 4 de orice tip,,, insa ai mai putine sanse sa activezi dual Chanel in pereche cu modulul pe care il ai, in plus amindoua module posibil ca vor lucra la 1.35V.