| LasleaIoan1972 a întrebat:

Exista un alt sistem de operare pe care sa poti instala executabile de windows?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ubuntu

| doctorandus a răspuns:

Wine pe Linux, dar nu e acelasi lucru. Uneori merg, alteori nu.

| Zuzu1991 a răspuns:

Linux, BSD si MacOS
exista un program numit wine:
https://www.winehq.org/
DAR, nu te astepta la miracole, sunt dll-uri peste care Microsoftul e proprietar si care un open-source nu le poate folosi pentru ca MS nu ii da voie, deci unele programe merg, altele nu

oricum mai e si solutia numita virtualizare, daca asta iti rezolva problema;)

| marinaru777 a răspuns:

E un program si in cadrul lui poti instala oricare sistem inclusiv xp

| L213A a răspuns:

Nu, doar pe Windows. dar, daca totusi esti pe Linux/MacOS poti incerca Wine sau PlayOnLinux. Nu toate programele merg