| misstakeidentity a întrebat:

Făceam un proiect pe laptopul personal (Lenovo legion), am facut o pauza si cand ma pun iar la laptop tasta "a" nu mai functioneaza deloc. Ceea ce mi se pare foarte ciudat. Nu am varsat nimic pe laptop, nu mananc la laptop. Trebuie sa imi schimb tastatura cu totul? Daca nu imi mai mergea litera "q" mai intelegeam. Dar litera "a" e destul de importanta, serios laughing Mai pot face ceva in afara de schimbarea tastaturii?
[10:21 PM]
(text scris de pe telefon din motive evidente)

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Procedeaza asa:
1. Incearca sa restartezi laptop-ul (oprire copleta din meniu, dupa care pornire din nou.
2. Daca nu merge litera "A" nici dupa repornire, atunci conecteaza (prin USB) o tastatura exterioara, da-i restartare si incearca din nou.
3. In caz ca nu functioneaza tasta "A" nici de pe tastatura externa, atunci laptop-ul trebuie scanat pentru virusi (recomand ESET Online, de unica folosinta) si/sau reinstalat Windows-ul.

| misstakeidentity explică (pentru Bula):

O să iau în considerare

| misstakeidentity explică (pentru Bula):

Am conectat o tastatură externă și litera "a" funcționează astfel. Presupun că trebuie să mă duc îmi duc laptopul la reparat sad

| Bula a răspuns (pentru misstakeidentity):

Cu tastatura externa cum functioneaza "astfel"?
Daca pe tastatura externa tasteaza "A" corect, atunci tastatura din laptop s-a defectat, trebuie schimbat cu totul (service).
Daca nici pe ceea externa nu functioneaza "A", atunci e virusat sau Windows-ul dereglat.

| misstakeidentity explică (pentru Bula):

Functioneaza cu cea externa doar, asta am vrut sa zic

| Bula a răspuns (pentru misstakeidentity):

OK.
Trebuie schimbata tastatura laptop-ului.

| sierra1 a răspuns:

"laptopul personal (Lenovo legion), am facut o pauza si cand ma pun iar la laptop tasta "a" nu mai functioneaza"

defect apărut așa, din senin? i-ai dat un restart?

| misstakeidentity explică (pentru sierra1):

Da, din senin - mi s-a parut ciudat... Poate ca a intrat praf, sau vreo musca ceva (?) altfel nu imi explic. I-am dat restart, am folosit tastatura on screen can am avut nevoie. In rest in afara sa il duc la reparat nu prea stiu ce as putea sa mai fac

| sierra1 a răspuns (pentru misstakeidentity):

Da, pare defect mecanic