| Daniel2906 a întrebat:

Folosesc acasă aer condiționat de o săptămână, e nou, și pe modul ventilator sufla un aer care miroase urât, nu miroase a ars sau ceva similar dar parcă pute. Comparativ cu modul răcire care e OK. Care este explicația? Mulțumesc

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca pe modul racire functioneaza si dezumidificarea, care capteaza si mirosurile, in acel condens pe care il scoate separat.
Pe modul ventilator nu mai functioneaza acel principiu, iar de undeva trage sau degaja un miros. Poate e mirosul de "nou".
Poti cauta spray-uri de igienizare, eventual unul cu vapori.
Pentru masina exista spray tip grenada, care se activeaza cu ventilatia pe recirculare, este tras de ventilatie si improspateaza putin galeriile din bordul masinii.
Varianta mai buna (pentru masini) este spray-ul cu spuma de igienizare, care se baga manual in gurile de ventilatie, si se scurge... pe unde apuca :))
Dar curata bine acele galerii.
Uite si o metoda de curatare pentru AC de cladiri:
https://www.youtube.com/watch?v=13sRoZWzuMc

| DontActLikeMe a răspuns:

Spala sitele din interior

| Gelumiron24 a răspuns:

Trebuie facutã igienizare!
Cu aparate speciale nu cu fâs fâs si pensulã.
Ptr o igienizare ca la carte contactati Mariu tel: 0721409135

| VoidEternal a răspuns (pentru Gelumiron24):

Igienizare la aparat nou?