| OctavianDanielMaria a întrebat:

Functioneaza procesorul cu sochet 1151 v2 pe placa de baza cu sochet 1151?

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu, ai nevoie de o placa din seria 300 ca sa mearga. 1151 accepta doar 1151 simplu.

| GPA a răspuns:

Nu funcționează, pentru că socketul 1151 v2 suportă generații de procesoare după KabyLake (generația a 7-a de procesoare de la Intel).
Generațiile suportate de socketul 1151 V2 sunt : Coffee Lake (generația a 8-a) și Coffe Lake Refresh (generația a 9-a, s-au adus câteva mici îmbunătățiri în ceea ce privește performanța spre deosebire de generația a 8-a).
Pentru acel procesor pe socket 1151 V2 vei avea nevoie de o placă de bază, așa cum s-a menționat anterior, din seria 300 :

https://www.pcgarage.ro/......t-1151-v2/

[Experimental]

Dacă ai încerca să montezi procesorul pe socket 1151 v2, pe placa de bază cu socket 1151, de potrivit în socket s-ar potrivi, chiar dacă este același tip de socket, reviziile diferă. Procesorul nu va funcționa pe respectiva placă de bază pentru că nu există firmware de procesor (microcode) compatibil în bios-ul plăcii de bază pentru acea arhitectură a procesorului, rezultând fie într-un black screen, feedback-uri sonore de pe placa de bază, coduri de eroare pentru identificare CPU s-a.m.d.

| NLS a răspuns:

Din cate stiu, pinout-ul e identic, insa procesoarele Coffee Lake sunt electric incompatibile cu seria 100 si 200.
Nici macar un update de Bios nu ajuta.
De aceea a aparut
subseria 1151 v2, special pentru ele, altfel se rezolva cu un update.