| smashedblackfox a întrebat:

[funda] nu stiu cum, dar intr-o zi cand am deschis calculatorul, am intrat pe alt utilizator, adica administrator. Am dat log off si am intrat pe alex, utilizatorul meu. Dar de fiecare data cand deschid calculatorul intru pe admin, iar pe alex nu-mi apare alalaltul, ca sa-l sterg. Stie cineva cum sa intru direct pe alex?

3 răspunsuri:
| cby a răspuns:

Raspunsul este simplu: contul "administrator" este creat de Windows automat la instalare. Este bine sa folosesti acest cont numai pentru administrarea sistemului (instalari de programe, setari) iar pentru folosinta zilnica un cont simplu de utilizator, gen "alex" care sa nu aiba aceleasi privilegii. Asta este important si dpdv al securitatii: cind contul curent nu are privilegii de administrator, unele atacuri ale hackerilor au mai putine sanse de reusita. Contul de administrator nu poate fi sters.

| daηă a răspuns:

Ei bine.ai facut o varza din intrebarea asta straight face

| smashedblackfox explică:

Pai si cum il sterg intru direct pe alex, adica fara sa ii dau mereu log off?