| Mar a întrebat:

FUNDA URGENT! buna.AM O MARE PROBLEMA. mi-a dat pe mess un prieten un film si l-am descarcat.am deschis filmu nu imi aparea nimicdar nu stiu ce s-a intamplat a inceput sa imi tot apara nu stiu ce chestie cu antivirus si ma tot enerveaza cu faza asta. am incercat sa sterg filmul dar nimic.nu ma lasa sa il sterg.am incercat cu unlocker dar nici atat. ce sa fac? sunt disperata.si abia mi-am reinstalat calculatorul.mai ales ca la antivirusul asta nu ma lasa sa rezolv problema. imi trebuie nu stiu ce liceenta.am incercat sa dezinstalez si antivirusul asta care ma enerveaza si tot nu pot(antivirusul este nu stiu ce antivirus security 2010 de unde nu stiu de unde a aparut). SUNT DISPERATA CE SA FAC?

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi numai o reinstalare de Windows te mai poateb scăpa. Ceea ce ai deschis este un virus.Recomand să reinstalezoi ca la carte Windows-ul prin formatare completă a HDD-ul prima dată în FAT şi apoi NTFS dar nu Quic ci normal şi ca antivirus îţi recomand avira(e şi gratis) sau kaspersky.Succese

| apriores a răspuns:

Incearca cu un restore point la o data anterioara zilei in care ai primit virusul.
In Windows 7, il gasesti la:
Start - Accesories - System Tools - System Restore. De acolo urmezi pasii.
In cazul in care gasesti un punct de restaurare si aduci sistemul la o data anterioara, instaleaza apoi un antivirus trial (30 de zile) si scaneaza cel putin C-ul. Recomand Kasperksy Antivirus, Nod 32 sau Bitdefender.

| apriores a răspuns:

Nu ai nevoie de normal format daca stii ca hardul nu are probleme. Diferenta dintre quick si normal este ca in varianta normal, pe langa formatare, scaneaza hardul de bad-uri (motiv pentru care dureaza asa mult).
Si, la fel, nu e necesar sa formatezi intai FAT si apoi NTFS. Varianta FAT32 e un sistem de fisiere vechi ce limiteaza dimensiunea unui fisier la 2gb. Daca vrei sa poti copia fisiere tip ISO ori filme mai mari de 2gb, ai nevoie ca partitia sa fie NTFS.

| apriores a răspuns:

Luchass, informatia o gasesti chiar pe Microsoft: http://support.microsoft.com/kb/302686
Rescrierea sectoarelor cu 0 o folosesti doar in cazul in care doresti ca datele sterse sa nu mai fie recuperate iar lucrul asta il faci singur, pe propria raspundere, cu programe de wiping ori, din windows 7, cu comanda format c: /p:passes (unde "passes" e numarul de cate ori vor fi scrise sectoarele cu 0). Formatul "normal" de windows iti permite recuperarea datelor, deci nu rescrie nimic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Security 2010 este un virus (poartă denumirea de rogue și arată ca un anti-virus care te obligă să cumperi licență pentru a-l folosi). Se scapă relativ ușor de el dar ai nevoie de cunoștințe în domeniu, cel mai bine e să chemi pe cineva care se pricepe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apriores, nu mai da sfaturi eronate. Full format nu scanează de bad-uri, ci rescrie fiecare bit de informație de pe hard cu 0, lucru ce face imposibilă recuperarea ulterioară a datelor. De viruși scapi cu oricel fel de formatare, așa că merge și formatarea rapidă.

| Mihaitza_3933 a răspuns:

Reinstaleaza windowsul si scapi de orice problema
www.cearly.ro

| яenaтe a răspuns:

Iti spun sigur
ca am avut si eu mari mari probleme cu virusii
te sfatui sa chemi un specialist... dupa cum l-ai descris este un virus...
in cel mai scurt timp, daca nu vei chema pe cineva sa vada daca iti poate face ceva cu calc, iti vei lua adio de la calc
suna cat de repede un specialist