| George1176 a întrebat:

Hei cum se numeste piesa aceea de la pc care daca ai mufa de la mouse rotunda si ti cumperi tastatura cu mufa dreptunghiulara pot baga mufa de la tastatura in ACEEA piesa in apoi in pc?

Răspuns Câştigător
| Disturber a răspuns:

Este un simplu adaptor pentru mufa PS2(rotunda) pentru mufa USB(dreptunghiulara).

3 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

Mufa aia rotunda e USB 2.0
Acele piese se numesc adaptoare, mai sunt prezente de exemplu la placi video cand ai mufa de la monitor VGA si ai doar sloturi DVI, atunci folosesti un adaptor. Dar totusi, "adaptor" - e un termen si un cuvant de cultura generala, cum de nu stii...

| monstrulet a răspuns:

Convertor usb/ps2?

| Zoricutzu a răspuns:

Adaptor USB - PS2 (intrare pentru USB -iesire pentru PS2)