| Helenee24 a întrebat:

Hei. De cateva zile am o problema cu pc-ul: mi se inchide brusc dupa cateva ore. Poate cineva sa-mi spuna de la ce poate fi? Se inchide. ca si cum s-ar opri curentul. se inchide brusc, nu se salveaza setarile, etc iar daca il repornesc merge normal. Help plz.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Sursa are probleme, se supraîncălzeşte microprocesorul, virus, pierderea de fişiere, etc.
Încearcă să-i cureţi praful de pe radiatorul procesorului şi lasă-l să funcţioneze fără o laterală ( capac ), asta dacă de vină e temperatura internă excesivă.

5 răspunsuri:
| Sihastrul a răspuns:

Curatat de praf radiatorul procesorului/placii video, verificate ventilatoarele acestora daca se rotesc usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deschidel si curata ventilatorul ce raceste procesorul

| FireSou a răspuns:

Se incinge prea tare poate...se stinge cand te joci sau dintr-o data chiar daca nu esti intr-un joc? Downloadeza speedfan si scrie temperaturile.

| Helenee24 explică (pentru FireSou):

Initial credeam ca doar atunci cand ma joc, dar s-a inchis la un moment dat si cand doar stateam pe net.

| TheProphecy a răspuns:

Te pot ajuta cu aceasta problema, deoarece aceeasi problema am avut si eu.Acest lucru se datoreaza faptului ca Calculatorul tau este prea incins, si presupun ca ai sa ma aprobi cand il deschizi iti apare un Mesaj cu textu "CPU FAN ERROR". Si, de asemenea, cand intram intr-un joc mi se inchidea si mie brusc, numai ca mie odt inchis nu se mai deschidea, doar dupa vreo 5minute ca sa revina la temperatura normala.Eu am chemat un baiat si dupa 1 zi mi l-a adus acasa si a zis ca mi-a schimbat elicea(acum este una mai mare si rezista mai mult) si acum face fata pana la 45 de grade Celsius. Deci, prin tot ceea ce spun este sa chemi un specialist sau un om care este in materie si stie care e problema.