| todescupaul a întrebat:

Hei TPU, as vrea sa stiu daca se poate pune un card microsd de 16 gb la un telefon care suporta pana la 8gb.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu oricare telefon poate gestiona (macar partial) un card de memorie mai mare.
Daca ai noroc, vei putea folosi 8 Gb din capacitatea totala de 16 Gb a cardului.
Pentru asta trebuie sa introduci card-ul in telefon si sa-i dai formatare (din meniul de setari).
Daca ai noroc, se va crea o partitie de 8Gb, care va putea fi folosita de telefon, restul ramanand neaccesabil (din telefon).

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Limpede că se poate. Încape. DAR foarte probabil telefonul "vede" și utilizeaza doar 8Gb sau cum spuneau și colegii se site, telefonul nu-l "vede" deloc.

| NLS a răspuns:

Fie ce-a zis Bula, fie nu-l va vedea deloc.
Mai degraba a doua varianta, caci in suportul unui card de memorie, e vorba despre software. In traducere, atat a fost programat. Motivul e simplu.
Daca unui telefon din 2010, cand cel mai mare card existent era de exemplu de 8GB, ii puteai pune in 2017 un card de 32GB sau mai mare, producatorii de telefoane nu faceau profit, pentru ca multi ar fi facut acest "upgrade", multumindu-se cu perormantele slabe ale respectivelor telefoane, dar bucurosi ca pot pastra mai multe chestii in telefon (mp3 in principiu, in plan secundar poze...etc)

| DOOOPX a răspuns:

Da se poate pune, deoarece spatiul de stocare a telefonului nu are nimic cu cardul SD, poti pune chiar si de 32GB.
Succes!

| Caba_Ciprian_2000 a răspuns (pentru DOOOPX):

Se refera la slotul de card suporta pana la 8gb si nu as crede sa mearga un card de 16gb

| Sarcopt a răspuns (pentru DOOOPX):

La fiecare telefon specifică cat suportă maxim. De unde ai dedus că merge?

| CristianBC a răspuns:

O sa ai marea neplăcere sa pierzi din date. Mi s-a întâmplat... si nu stiam unde mi-au dispărut din poze/video etc.