| DarkMirror a întrebat:

Hello! Am o problema cu unitatea centrala, acum aproximativ 2 saptamani a inceput sa-mi bazaie unitatea cand ma jucam sau dadeam sa scaneze.La inceput, nu l-am bagat in seama, dar s-a intetit sunetul si devenea enervant. L-am sunat pe unchiul meu care se pricepe si mi-a zis ca e murdar de praf cooler-ul.Am consultat netu si m-am convins, intr-adevar era de praf cooleru.As putea sa o curat fara sa desfac carcasa din fata? Eu am incercat sa dau cu aspiratorul dar n-am avut succes. Dupa mai multe cercetari cu sclifosita mea de unitate am observat ca daca curatam bine in spatele ei...tot se auzea, cand am vazut cu lanterna ca un motoras invartea niste elice in lateralu unitatii.Am curatat si acolo bine dar tot fara rezultat.Stiti alte metode cum as putea sa o curat, dar fara sa desfac carcasa? Pls help!

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Scoti din priza si desfaci frumos carcasa cu o surubelnita si cureti cu o pensula fina sau cu aspiratorul daca poate sufla aer (poti sa te duci si la o vulcanizare sa sufle aer sub presiune daca e mult praf).
Cel mai bine este sa-l rogi pe unchiul tau sau unul din parinti, nu e pentru copii.
Nu stiu de ce te crezi mai destept si te incapatanezi sa nu desfaci carcasa si sa cureti, praful nu trece de la sine.
Bafta

2 răspunsuri:
| Pisicuța a răspuns:

Am avut aceiasi problema, da la mine se incalzea tare si se restarta, nu cred ca poti sa o cureti fara sa desfaci carcasa.

| educatie2021 a răspuns:

Cea mai folositoare este sa iei o hoaie de hartie si sa o bagi printre gratile de la cooler(unde se afla ventilatoru), in spatele unitatii.Hartia o bagi pana atinge ventilatorul, dupa ce faci asta de mai multe ori bazaitul o sa se opreasca iar pe parcurs nu o sa mai inceapa deloc.