| Larette a întrebat:

Hello, am un laptop Fujitsu Siemens de vreo 2 ani si ceva, si sora mea la fel.Al ei s-a stricat, i s-a stricat de fapt si de drept placa de baza.Toate bune si frumoase(ca al meu mergea laughing ) si dupa jumatate de an, mi s-a intamplat si mie, nu imi merge ventilatia, scoate un sunet ciudat si merge greu, exact asa s-a intamplat si la laptopul soramii.Cand l-am sunat pe un prieten de familie care se pricepe la calculatoare mi-a spus sa il inchid si sa astept pana vine el.Si nu azi sigur.Care credeti ca e problema? Thank you.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fără răcire nu se arde nimic, au sisteme de protecție ca o centrală nucleară, pastila de silicon rezistă lejer la 100 de grade, iar la temperatura asta oricum își va da shutdown forțat.
Dacă fan-ul cooler-ului de pe CPU nu se mai învârte nu prea mai ai ce-i face decât să iei alt ventilator (pe ebay cu 20-30$). Nu-mi imaginez câtă mizerie ar putea intra încât să-l blocheze complet (presupunând că laptop-ul nu a stat în coteț de porci).
Laptop-urile Fujitsu Siemens nu sunt în general fiabile, că a ținut deja 2 ani e un record pentru firmă.

9 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Piesele de laptop incepind de la placa de baza, memoria, placa video, procesorul, etc...sint diferite de cele ale unui desktop si trebuiesc inlocuite doar de un service specializat care sa si aiba piesele respective, in cazul tau cooler.

| Parintele a răspuns:

Probabil ventilatorul coolerului ce ajuta racirea procesorului s-a umplut de praf.de aici poate rezulta zgomotul sau incalzirea in exces a procesorului cu rezultate de genul: se misca greu.se blocheaza sau se restarteaza. Trebuie curatat ventilatorul si intreg sistemul de racire si eventual si reinstalarea windowsului daca nu a fost reinstalat de mai mult de 6 luni. Daca nu ti-e la indemana sa-l reinstalezi macar fa-i un clean-up apoi o defragmentare. Urmeaza cu o optimizare a registrilor si de ce nu un scan anti-virus/antispyware. Si sigur o sa mearga mai bine.

| Larette explică:

De curatat mi l-a curatat acum 2 zile de praf.

| Larette explică:

Am spus ca il am de 2 ani(chiar si jumatate), normal ca numai am garantie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara cooler ti se prajeste procesorul. Oricum, daca v-ati apucat sa cumparati fujitsu asta e. E tardiv sa va para rau. Data viitoare incearca HP si o sa ai mai putine "surprize"winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu poate ca nu sunt fabricate bine daca ai garantie la el te duci la magazinul de unde l-ai cumparat si iti spune ei problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se supraincalzesc, daca e vorba de un Amilo. Si al meu e la a 2-a placa de baza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot un laptop Fujitsu Siemens am si eu, are in jur de 1 an si ceva luni... am ceva probleme la el, din ce mi'au zis unii... din placa video face unele liniute care se misca in continuu. Mai pe tv'u alb-negru a lu mamaie se da peste caplaughing)

| zuzi_4846 a răspuns:

S-au blocat cooler-ele (ventilatoarea). Daca nu s-au blocat, se vor bloca. Daca vrei sa nu patesti acelasi lucru ca si sora ta, asteapta sa vina prietenul tau. Trebuie curatit de praf.