| cosmin2899 a întrebat:

Hello TPU! Voi sunteti singurii care ma mai puteti ajuta. Ce spuneti de acest laptop ...dos-black/ Si inca ceva, daca exista pe aici un posesor de f550jk sa ma lamureasca si pe mine daca acel i7 este quad-core sau nu si daca acei 8gb ram sunt adaugati din 2 placute de 4 sau dintr.una singura de 8. Dau funda ca de obicei.

Răspuns Câştigător
| MpT a răspuns:

Salut. Sa-ti raspund la toate intrebarile.
Procesorul de pe laptopul vazut de tine i7 4710hq e un procesor quad-core cu frecventa de 2.5 GHz care in functie de sarcina isi poate creste frecventa pana la 3.5 GHz prin functia turbo. Este un procesor puternic care se va descurca bine in orice aplicatie.
In privinta memoriei laptopul vazut de tine are doar un slot de memorie ocupat cu 4 GB si inca 4 GB memorie lipiti direct pe placa de baza, de aici rezultând cei 8 GB din specificatii. Pentru upgrade la memorie se poate inlocui acel modul de 4 GB cu unul de 8 GB(cu toate ca era de preferat sa nu aiba doar un singur slot pentru memorie).
La placa video diferenta intre 2GB si 4 GB VRAM e mica, in general e nevoie de mai multa memorie doar pe rezolutii ce depasesc FullHD(sunt putine jocuri care cer mai mult VRAM), oricum unde vei fi tras in jos in jocuri(in sensul ca vei fi nevoit sa mai reduci din detalii) va fi din cauza placii video in sine nu din cauza memoriei VRAM, existând placi video mai bune.

Oricum acel laptop e unul din seria mai de buget ca sa zic asa, venind cu cateva minusuri fata de seria ROG care e pentru gaming: constructie mai proasta, racire la fel mai slaba, un singur slot de memorie upgradabil, baterie doar de 4 celule.

Daca il doresti pentru jocuri ar fi mai ok unul din seria ROG, in combinatia procesor dual core bun+ placa video mai buna cum ar fi acest ASUS 15.6'' ROG G551JM http://goo.gl/zKuOAV sau daca iti permite bugetul acest ASUS 15.6'' ROG G551JM, FHD, Procesor Intel® Core™ i7-4710HQ 2.5GHz Haswell, 8GB, 1TB + 24GB SSD, GeForce GTX 860M 4GB http://goo.gl/unisUF cu procesor quad-core si placa video mai buna.

5 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Procesorul este quad core si ca o firma care se respecta, cred ca ar trebui sa fie o placuta de 8 GB Ram.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Da, e un laptop excelent! Sa nu mai spunem ca cei de la Asus au o tehnologie imbunatatita la sistemul de racire. Daca vrei detalii intra pe pagina producatorului, acolo gasesti tot ce vrei despre el.

| BlaDe17 a răspuns:

Ai mai jos pe acel site specificatii despre laptop.
Procesorul are 4 nuclee de 2.5, deci da e quad-core, dar despre rami nu scrie cate placute are, probabil are 2 de 4...

| cosmin2899 explică:

Multumesc pentru raspunsuri, acum inca 2 intrebari si promit ca dau funda aia, cat de puternic este procesorul (nu ma luati cu Mgh, vreau doar sa stiu daca este slab mediu sau puternic). Si a doua intrebare, daca as achizitiona un laptop cu aceleasi specificatii, dar cu GTX 850m de 2GB VRAM in loc de 4, cat de tare se simte diferenta de 2GB VRAM, in gaming, bineinteles.

| Negru_Valentin_1995 a răspuns:

Detin acest laptop de mai bine de 1 saptamana. este un laptop foarte bun. Asus G56JK-DM151D. se descurca bine in jocuri. desi primul comandat nu vedea hdd-ul, nu am renuntat la cumpararea acestui produs. mi-a fost schimbat pe loc de catre pcgarage a doua zi. Staff-ul super OK. dar recomand noua serie. este cu 3-400RON mai scump dar cred ca merita. placa video de pe seria noua are 4gb ddr5 fata de 4gb dd3 de pe acest model