| Monyyyyy a întrebat:

Hey salut, care va pricepeți sa lucrați in AutoCAD?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Eu lucrez acum in altceva, (3D), dar am folosit mai demult si AutoCAD, pentru 2D, timp de 4 ani.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Ca o completare la raspunsul de la intrebarea cealalta, poti folosi si

Unealta Punct din meniul Draw (daca ai interfata veche, clasica)

sau aceeasi unealta Punct din meniul Home - Draw (daca ai interfata Ribbon)

sau poti tasta direct PO (adica nu neaparat in bara de comanda de jos, ci pur si simplu, tastezi PO cand nu ai nici o alta unealta selectata, (pentru asta apesi Escape, sa te asiguri ca nu te afli in nimic)...)

Si iti vor aparea doua dreptunghiuri langa cursor, si in fata primului, va aparea textul "Specify a point"

Prima casuta e coordonata pentru directia X, introduci ce valoare doresti
apoi schimbi cu TAB la caseta a doua, unde introduci valoarea pentru Y
apoi apesi Enter si punctul se va crea la coordonatele dorite,

Tot istoricul operatiilor se va genera automat in caseta de comanda de jos, astfel ca nu exista NICI O DIFERENTA daca tu lucrezi de sus, de la unelte, sau tastezi jos...

E mult mai simplu si mai rapid sa lucrezi cu uneltele din acele meniuri (mai ales daca ai interfata clasica activa, daca o ai pe cea Ribbon e mai simplu sa inveti si sa folosesti scurtaturile)
si sa folosesti acele casete de langa cursor, pe care le comuti cu TAB, decat sa tot cobori privirea jos la caseta de comanda si sa te gandesti ce sa introduci.

*****
Daca doresti sa desenezi alt punct, dupa ce l-ai creat pe primul, nu mai trebuie sa tastezi iarasi PO.
Poti apasat tasta Space, si ultima comanda se va repeta, trebuie doar sa introduci noile coordonate dorite pentru al doilea punct.

| Monyyyyy explică (pentru NLS):

Știi cumva cum se fac acele calcule? Nu stiu calcula când mi se da știi tu lungimea și e faza cu axa x și y.

| NLS a răspuns (pentru Monyyyyy):

Incearca sa explici mai concret ce doresti.
Scrie-mi pe privat si da-mi un exemplu de exercitiu, etc.

| MariusGeorgeTipa a răspuns:

Te poti pricepe si tu daca studiezi un curs in sala ori si mai bine un curs la distanta, dupa care inveti singur:
http://www.softedu.eu/autocad-2015-.html
http://www.softedu.eu/curs-autocad-lt.html