| ciucionut a întrebat:

Hey,TPU!

Am pus niste magneti langa televizor (de ala mare, in forma de cutie) si acum imi apar culori pe el (o dunga albastra si o pata rosie) si nu stiu cum sa il repar. Putin ajutor?

5 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Televizorul ala in forma de cutie, se numeste CRT, iar culorile o sa dispara dupa un timp.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, in primul rînd indepărtează magnetul de televizor, iar ca să dispară petele, cind opresti televizorul, dă la minim, contrast, culoare luminozitate, toate la zero, scoate l din priză (asta noaptea), si in cursul noptii cind nu intră tensiune in el tubul isi revine, dacă nu dispare de tot, pata poti incerca să îl demagnetizezi, dar asta doar un electronist are demagnetizator.

| lpavel a răspuns:

Nu-l mai poti repara, numai la un service! Bafta!

| Avram_Silviu_1972 a răspuns:

Auzi nu te speria deoarece asa se intampla deoarece ai bruiat ecranul peste cateva zile o sa isi revina singur deoarece ai dat pete cap culorile asa s-a intamplat si cuiva cunoscut doar ca la el era vorba de boxe si la fel facea, apropo ce fel de tv este daca este lcd sau plasma ii trece altfel nu stiu ca la acea persoana era o plasma.

| ciucionut explică (pentru Avram_Silviu_1972):

Era un Beko in forma de cutie.Sta asa de 3 saptamani.