Întrebare recomandată | blu3ey3s a întrebat:

Ce imi recomandati? Am windows 7 si as vrea sa imi iau Linux! Credeti ca e mai bun Linuxul? Am auzit ca nu se viruseaza + ca merg toate jocurile cu programul Wine. Dau funda! :*

Răspuns Câştigător
| ServicePC a răspuns:

Poti sa ai Linux in sistem dualboot windows 7 si Linux

| blu3ey3s explică (pentru ServicePC):

Multumesc ca ati raspuns! Astept un raspuns de aproape jumatate de ora! Dar daca as vrea sa pun Linuxul peste Windows 7, s-ar sterge tot ce am in calculator? happy Sau vor fi in continuare in Linux?

| blu3ey3s explică (pentru ServicePC):

Da, dar eu vreau Linux 1.4 Nadia.

| ServicePC a răspuns (pentru blu3ey3s):

Metoda este aceeasi pentru orice tip de Linux

| anonim_4396 a răspuns (pentru blu3ey3s):

Linut Mint 14 "Nadia" are incorporata in sursa de instalare (DVD) un program mint4win care poate fi rulat in Windows si din care poti instala o pornire duala Windows/Linux.
Nimeni nu te poate convinge ca Linux e mai bun decat testandu-l singur(a).
Linux Mint are intr-adevar multe programe utile incorporate, flash player, java, vlc player. Lucreaza aproape ca scos din cutie si e gratis.

http://blog.linuxmint.com/? p=2216

Iti recomand sa incerci si Pinguy OS, tot o distributie bazata pe Ubuntu, care este dupa parerea mea superioara Linux Mint, fiindca are integrate absolut toate programele necesare si interfata e mai placuta.

http://pinguyos.com/

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu vei reusi sa rulezi toate aplicatiile windows in wine. Este un emulator care are si el limitele lui.

Cel mai sigur e sa instalezi dual boot linxu si windows. Daca instalezi linux peste windows vei formata tot hdd

| blu3ey3s explică (pentru suntserios):

Dupa cum am inteles. Dupa ce il descarci si vrei sa-l instalezi iti apare daca vrei sa fie in sistem dualboot cu windows-u (adica sa mearga ambele) sau sa fie doar el. asa este? happy

| suntserios a răspuns (pentru blu3ey3s):

NU. nu e chiar asa de simplu. Trebuie sa ai spatiu liber pe hdd pe care sa se instaleze Linuxul. Daca atunci cand ai instalat windows ai ocupat tot spatiul de pe hdd trebuie sa refaci repartitionarea.
Daca vrei doar linux atunci formatezi partitiile cu windows din utlilitarul de instalare a linuxului

| HoreaSebastian a răspuns:

Linux e foarte bun si merge foarte bine. iti recomand LINUX!