| nosferatu15 a întrebat:

Hey TPU? Ce inseamna sa-mi defragmentez discul?

Răspuns Câştigător
| ParanoidKidu a răspuns:

Bună! HDD-ul se defragmentează... Iţi rearanjează fişierele... Fişierele de pe computer tău sunt aranjate ok in prima fază... dar cum le tot stergi, muti si altele... răman nişte spatii libere. Prin defragmentare ţi le aranjează astfel incat sa nu mai ai acele spaţii libereşi calculatorul o să aibă viteză mai mare.Citeşte mai multe aici: http://incepator.pinzaru.ro/fisiere/ce-este-defragmentarea/ Pa, pa.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Repara anumite parti ale hard discului si verifica sectoarele care au erori pentru un uz mai bun.

| 95Cosmin a răspuns:

Defragmentarea discului descrie procesul de consolidare a fişierelor fragmentate de pe hard disk computerului.

Fragmentarea se întâmplă pe un hard disk în timp ce vă salva, modifica, sau şterge fişiere. Schimbările pe care le salvaţi într-un fişier sunt adesea depozitate la o locaţie de pe hard disk pe care este diferit de fişierul original. Modificări suplimentare sunt salvate în locuri chiar mai mult. A lungul timpului, atât fişierul şi hard disk însăşi a devenit fragmentate, iar computerul dumneavoastră încetineşte cum trebuie să arate în multe locuri diferite pentru a deschide un fişier.

Disk Defragmenter este un instrument care rearanjează datele de pe hard disk şi reuneşte fişierele fragmentate, astfel încât computerul poate rula mai eficient. În această versiune de Windows, Defragmentare disc se execută pe un program, astfel încât să nu trebuie să vă amintiţi să-l executaţi, deşi aveţi posibilitatea să executaţi încă îl manual sau a modifica programul-l folosească

(google translation)

| Nymphetamine a răspuns:

De la "My computer",click dreapta pe C/D/E(ce ai)-> " Proprietati", apoi "Tools" si a doua "Defragment now".Da-i sa analizeze si apoi dupa ce termina, da-i sa defragmenteze.

| Nymphetamine a răspuns:

Mama,scuza-ma! Nu am citit intrebarea ca lumea, am citit cum sa-l defragmentezi, nu ce inseamna... scuze din nou!

| SkyIsTheLimit a răspuns:

Defragmentarea unui hardisc (partitii) trebuie facuta in mod regulat pentru ca softurile instalate sa ruleze la viteza maxima.
Iti pune in ordine informatiile de pe hard happy