| TudoricaRobert a întrebat:

imi puteți face si mie din componente un PC de gaming care sa nu depaseasca suma de 23 de milioane (vreau neaparat cu i5) Funda

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

O sa iasa putin dezechilibrat, ca 23 milioane e cam putin pentru un sistem gaming cu i5...
Ai putea sa iei ceva de gen: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/906091/
i5+8gb ram+gpu nVIDIA foarte eficient, consum scazut, se descurca foarte bine.

| TudoricaRobert explică (pentru sltlp):

Imi poti da si cealaltă varianta mai buna, multumesc anticipat

| sltlp a răspuns (pentru TudoricaRobert):

Ca sa faci echilibrat+Intel trebuie sa ai cam 3000 lei. Altfel, e mai bine cu un amd. Eu ma cert cu mskdesk pentru ca pune amd-ul peste i5, nu ca amd e slab. Dar in 2300, mai bine s-ar incadra cu un amd...

| MskDesign a răspuns:

Pc de gaming cu I5 laughing
AMD-ul este pentru gaming fratele meu! Un 6 core sau un 8 core, multi GB RAM si o racire buna a procesorului te vor duce in lumea gaming-ului. Daca vrei iti voi configura pe procesor AMD.

| SouLIce a răspuns:

Mai fa un efort si mai strange 100 de lei
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/906068/
Daca chair nu poti face rost de inca 100 lei inlocuieste placa video cu asta
http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

| MskDesign a răspuns (pentru SouLIce):

Http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-6350-39ghz-box/
Daca tot sustineti INTEL-ul, explicati-mi si mie diferenta pret-performanta, asta ca sa nu mor curios :))

| sltlp a răspuns (pentru MskDesign):

Demonstreaza tu ca fx-ul e superior unui i5.
Ai facut mai multe greseli, si am sa te taxez pentru ele... tare...
1. Arata-mi unde e eficient amd-ul ala fata de i5?
2. Demonstreaza tu ca fie ca e el hexa core, e peste i5
3. Vreau sa vad concrez, teste, practica
4. Sa vad ce controller scoti tu din amd-ul ala.
5. Amd-ul 6350 nu merita de fel. E un 6300 dechizat, si dai banii aiurea. In 5 minute iti faci singur oc, nu dai banii aiurea.
6. legat de 4, daca nu ai inteles, ala e motivul pentru care pe amd mai aprare un fenomen numit lag spikes si pe Intel nu prea.
7. Amd-ul ala e intre i3 si i5, nu peste i5.

| MskDesign a răspuns (pentru sltlp):

Fiecare cu parerea lui!
laughing
Totusi, esti un pic cam prea agresiv, pentru gusturile mele!
Eu care voiam sa iti trmit o cerere de prietenie!
Iti admir raspunsul, pentru ca esti decis, dar vom vedea!

| sltlp a răspuns (pentru MskDesign):

Pai mie imi place sa aflu lucruri noi, dar le vreau justitificate. Toata ziua invart minuni de astea, le pot clasa destul de usor, fara suprare big grin. Apropo, la magazine se folosesc 90% Intel la sistemele gata asamblate deoarece consuma mai putin big grin

| MskDesign a răspuns (pentru sltlp):

Chiar crezi ca pentru cineva care face gaming, il va interesa consumul?

| sltlp a răspuns (pentru MskDesign):

Nu stiu cat de mult conteaza, dar daca aduni intr-un an in plus la factura un amd se cam aduna big grin. Pe mine sincer mereu m-a interesat aspectul asta.
Dar nu e numai asta. Mai e si eficienta per nucleu. Cat scoate amd-ul din 2 nuclee in general Intel scoate din 1 nucleu(nu e regula). Plus ca amd-ul au reputatie proasta cu nucleele astea, gen bulldozer care erau hexa-core si erau depasite de dual-core de 300 lei de la Intel la vremea lor in anumite task-uri... Tare-as vrea sa vad de la amd procesoare ieftine, cu multe nuclee, si eficinte macar.

| SouLIce a răspuns:

@MskDesign
Daca el vrea i5 nu este problema mea
Si i5 este la fel de bun ca un fx6300 oricum 4 core-uri este arhi suficient pentru gaming nici un joc nu foloseste mai mult de 6 core-uri + ca amd-ul inca mai au probleme cu temperaturile un cooler stock nu face fata