| BuYaSaNn a întrebat:

routerul wireless trebuie sa se conecteze la pc ca sa mearga..sau la ce mai merge?

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Routerul wireless trebuie configurat la adresa (fiecare router are un ip) conform manualului de utilizare de la setari retea. Pentru asta trebuie sa fi cu un pc/laptop conectat prin cablu la router. Dupa ce ai setat wireless-ul (de preferat cu utilizator si parola ca sa nu iti intre oricine oricum in retea) te duci la laptop (ii deconectezi cablul si ii activezi antena de wireless) si din toate retelele wireless pe care le gaseste active, o vei alege pe a ta. Ti se va cere utilizatorul si parola (in unele cazuri doar parola) si ii bifezi sa ramana conectat pe reteaua ta. Spor

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Router-ul se conecteaza la firul furnizorului de internet si la reteaua electrica.
La el poate fi conectat un pc, laptop sau telefon, dupa caz, prin iesirea LAN (cu cablu) sau wireless. Numai bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Curent si reteaua de net. la calculator in conectezi doar pentru net prin cablu sau pentru configurari.