| Bilii a întrebat:

I5-12600kf si rtx 4060ti pe 1080p face bottleneck? Asta imi iau. In special pentru gaming.

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Bottleneck face orice cu orice, PENTRU CA DEPINDE DE fiecare joc in parte, cum e optimizat sa foloseasca resursele in general, si cum e optimizat sa foloseasca procesorul in detrimentul placii video, sau invers.

Deasemenea, poti avea bottleneck de la SSD in unele jocuri cu harti imense la rezolutie 4K, daca tu ai un SSD lent.

La fel, poti avea uneori bottleneck de la RAM, daca ruleaza la frecventa mica (2133MHz) sau latenta (CL) foarte mare.

Daca joci in rezolutie 2K, acolo placa video duce greul, si garantat nu va sta degeaba.
(daca setezi rezolutie 2K, observi chiar si in prastia aceea de site ca bottleneckul scade la 16, si tot ce e sub 15 nici macar nu e considerat bottleneck, pentru ca repet, acele valori sunt calculate abrambura. In realitate, fiecare joc folosese altfel procesorul si placa video, in functie de cum a fost optimizat )

In 1080p, procesorul va fi folosit mai mult, si placa video va sta partial degeaba, in multe jocuri.
Dar daca tu vrei 4060Ti, asta e, va sta degeaba.
Ai zis ca e ieftina, asa ca nu sunt bani aruncati degeaba.

Ce nu intelegi tu si multi altii, e ca bottleneckul nu e un baubau care iti face jocul sa mearga (mai) rau.
Atata ca ai o componenta prea puternica (in cazul tau placa video), care va fi folosita doar la un procent mai mic decat ar putea ea, in vreme ce cealalta componenta (procesorul in cazul tau) va fi folosita 100% sau foarte aproape de 100%.
Alteori e invers. Ai o placa video prea slaba si un procesor prea puternic.

Un procesor care duce foarte bine 4060 Ti este 5800X3D, dar e MULT mai scump.
Fratele meu il foloseste cu 2080 Ti si pe 1080p are rezultate extrem de bune, peste asteptari.

Stai asa cum ai ales, ca 12600KF duce foarte bine jocuri in 1080p, si e SUFICIENT.
Ca sa nu stea acel 4060 Ti degeaba, ai putea sa il inlocuiesti cu un RTX 3060, daca vrei (dar ar fi indicata varianta cu 12 GB RAM).

(daca vrei sa ai 600 fps in CS2 sau de 400 fps in PUBG, atunci da, ai nevoie de un AMD 5800X3D).

Daca vrei sa afli si motivul pentru care acel AMD e mult mai bun pentru jocuri decat Intel-ul:

1) are 96MB memorie cache L3.
12600KF are 20.

2) are toate nucleele la frecventa mare. Intelul are 4 nuclee performante, ce ruleaza la frecvente marite, si 4 ce lucreaza mai jos.

Ce ti-ai putea tu permite ar fi 5700X, dar nu e mai bun decat 12600KF.

| TimberWolf a răspuns:

Nu face dar trebuie si sursa de calitate( nu ma refer la w)

| Bilii explică (pentru TimberWolf):

Ok,una la 300 de lei merge. Dar pe net la bottleneck arata 20% si ceva bottleneck. Cum nu face?

| TimberWolf a răspuns (pentru Bilii):

Eu stiu unde te-ai uitat tu, nu are voie sa faca probabil ce scria acolo era o tampenie de marketing sa te faca sa cumperi ultimele placi aparute. Nu e ca si cum pui 12600 cu gtx 1060

| TimberWolf a răspuns (pentru Bilii):

Mai plusezi un pic si iei 4070 oricum sunt ieftine.

| Bilii explică (pentru TimberWolf):

Pe pc-builds (asa se numeste site-ul)

| AdrianGht a răspuns:

Salut! mi se par destul de ok ca si componente. Nu cred ca o sa fie probleme.
Daca le comanzi de pe Pc Garage, poti sa folosesti cu incredere codul de voucher VU2AATJJ si primesti o reducere extra.

oferta de pret:

i5 12600kf: https://l.profitshare.ro/l/13456392?hash=i5-12600kf

RTX 4060ti: https://l.profitshare.ro/l/13456393?hash=RTX-4060-ti

cea mai ieftina placa rtx 4060ti de pe site: https://l.profitshare.ro/l/13456394?hash=RTX-4060-ti-ieftina