| nExTwHo a întrebat:

Imi "ajut" pc-ul daca cateodata instalez Tune Up si mai defragmentez Hard-ul etc.?
Sau nu ma ajuta cu nimic? rolling on the floor
Fundahee hee

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Defragmentarea pune fisierele in mod continuu pentru accesare lor mai rapida deci da ajuta la performanta. tuneup ajuta foarte bun de asemenea pentru ca are tot felul de optimizari: curatare registri, defragmentare registri si HDD, curatare de fisiere temporare, dezactivarea serviciilor la programe cat timp nu sunt utilizate, dezactivarea programelor din start-up, si multe altele care te ajuta foarte mult la optimizarea calculatorului tau.

9 răspunsuri:
| ovidius a răspuns:

Defrag-ul e frecţie la picior de lemn.
Încercă să mai dezactivezi din programele ce pornesc automat la startup.
Pentru asta intrii în start->run. Scrii msconfig, CauŢi în penultimul tab: Startup şi acolo debifezi ce crezi că nu ai nevoie să se încarce la pornirea pc-ului. Alea se pot porni de către utilizator şi ulterior.

| nExTwHo explică (pentru ovidius):

Dar de ce nu ma ajuta defrag-ul?

| al3xander a răspuns (pentru ovidius):

De ce zici asta? tu cand copiezi pe HDD ceva, fisier-ul se fragmenteaza in mai multe parti puse aleatoriu pe HDD. asta inseamna ca atunci cand vrei sa accesezi fisier-ul respectiv trebuie sa-l citeasca din mai multe parti si asta ingreuneaza performanta. la defragmentare, programul respectiv face fisierele sa numai fie impartite in asa fel incat sa le citeasca mai repede. e ca si cum ai avea o carte cu paginile puse de-aiurea si te gandesti sa le pui inapoi in ordine ca sa nu trebuiasca sa cauti defiecare data paginile si sa poti citi cartea in mod "continuu".

| ovidius a răspuns (pentru al3xander):

Ştiu povestea asta pe de rost. Pur şi simplu nu funcţionează în cazul meu şi al altora ca mine. Ai cerut un sfat, ţi l-am dat, acum văd că tu dai sfaturi... În fine...

| al3xander a răspuns (pentru ovidius):

Nu stiu ce sfat ti-am cerut eu, poate ma confunzi.

| ovidius a răspuns (pentru al3xander):

Aşa e.

| ovidius a răspuns:

Pt că pur şi simplu NU ajută. O spun din experiernţa me şi a altora. Tu faci cum vrei...

| vali1985 a răspuns:

Nu cred.

| BlackBoyHD a răspuns:

Incearca sa descarci Wise Care 365 de aici: http://download.cnet.com/......44630.html

e foarte bun la mine se vede ca dupa ce dau la curatare registru, etc. imi merge mult mai bine PC