| anonim_4396 a întrebat:

Imi explica si mie cineva care-i treaba cu modemurile wireless? Vreau sa imi cumpar un modem pentru calatorii.
Ma intereseaza sa stiu daca trebuie sa mai am ceva pe langa modemul wireless pentru a avea acces la internet dintr-o cabana pe un munte de exemplu, intr-o zona mai retrasa. Mersi

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Modemurile wireless si modemurile mobile sunt 2 lucruri diferite.

pentru net mobil ai nevoie de acel modem si de semnal de la operatorul de la care l ai cumparat

| Seby90 a răspuns:

Explica ce dumnezeu vrei sa cumperi, modem 3g? Pai ala ai semnal doar unde ai semnal 3g pe telefon. Sa nu mai mentionez ca daca ai trecut de cei ~2gb inclusi netul iti merge invers...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai nevoie de priza, cum a spus @Th3Li0N, dar si de semnal. Daca in zona nu ai acoperire buna a semnalului... Intereseaza-te intii.

| kiddoeraxus a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci exista si posibilitatea sa iau "internet din aer"?laughing

| anonim_4396 explică (pentru kiddoeraxus):

Cu stic de net, care inlocuieste sirma, da. De altfel, dupa cum pui intrebarea, tot "din aer" vrei si tu.

| Th3Li0N a răspuns:

Poi eu am modem wireless de la Orange platesc 60 ron pe luna si trebuie doar sa il bag in priza si am net in toata casa si functioneaza si in avion peste tot merge doar ai nevoie de priza il poti baga si la masina ca tot merge! Are viteza destul de bunicica peste tot.Ai nevoie de o priza si atat! FUNDA?

| kiddoeraxus a răspuns (pentru Th3Li0N):

Eu am vazut la un magazin de IT un modem destul de bun, dar nu stiu de unde "obtine" intrenetul deoarece magazinul respectiv nu are niciun partenerian cu vreun internet provider.

| Th3Li0N a răspuns (pentru kiddoeraxus):

Poi cumparati si tu abonament de internet de la Orange iti da modem wireless si gata ai net destul de bunicel descarca cu 1mb, netul merge bine!

| kiddoeraxus a răspuns (pentru Th3Li0N):

In zona mea netul de la Orange ii varza.