| anonim_4396 a întrebat:

In ce consta diferenta dintre Cduri si DVDuri? Adica stiu ca pe DVDuri intra mai multa informatie, dar ce le face diferite, tehnologic vorbind?

5 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Daca te intereseaza, pot sa-ti dai si date exacte, dar in principal, este vorba de 3 lucruri:
1. Distanta intre santurile unde arde laserul, este mult mai mica la DVD decat la CD. Asa ca per total lungimea totala a santurilor (si deci suprafetei care poate contine informatii) este exponential mai mare.
2. Distanta intre spatii (arsurile cauzate de laser) este mult mai mica la DVD-uri fata de CD-uri, rezultand la o capacitate mai mare de stocare pe acelasi medium.
3. Laserul mult mai fin al DVD-ROMului permite citirea si scrierea acestor spatii de informatie, unde un laser de la un CD-ROM nu ar putea citii cu aceeasi precizie.
Numai bine, Shin.

Shin
| Shin a răspuns:

Merci tongue
Shin.

| adi a răspuns:

Shin are perfecta dreptate

| Wtf9000 a răspuns:

Pai asta le face; faptul ca pe un DVD este mai mult spatiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Densitatea peliculei de aluminiu, si laserul cu care sunt scrise, mai pe scurt in aceeasi suprafata fizica incap mai multe gauri mai mici decat mai putine gauri mari cum e in cazul CD-urilor