| rox_8767 a întrebat:

In ce manastire este inmormantat iancu de hunedoara? Niste lupte va rog in care cvastiga sau este invins

Răspuns Câştigător
| claw_4117 a răspuns:

Este înmormântat la Alba Iulia, în Catedrala Sf. Mihail.

Cat despre lupte.
http://enciclopediaromaniei.ro/......_Hunedoara

3 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

A murit la 11 august 1456, in urma izbucnirii unei epidemii de ciuma, in tabara oastei sale, la Zemun. I. a fost inmormantat in catedrala catolica de la Alba-Iulia, iar pe piatra lui de mormant a fost scris: S-a stins lumina lumii. Aceste cuvinte demonstreaza rolul lui I. in lupta antiotomana, Europa pierzand pe unul dintre cei mai importanti luptatori ai sai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"cvastiga sau este invins"... pai numa de astea exista... sau ai auzit de lupte in care a fost egalitate? laughing)

Răspuns utilizator avertizat