| OtravaDulce a întrebat:

Intel pentium cpu b960 2.20 ghz. =Cate nucleie are?
Si ce parere aveti e bun?

Si cum pot sa ii vad ce placa video am pe calculator?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Este un procesor dual core, este destul de bun, pot spune, cat despre placa video te duci pe start>control panel si selectezi pe large icons daca nu este deja selectat [pe windows 7] si te duci si cauti un driver de placa video, vezi poate ai ceva de genul nVIDIA, amd, ati, sau Intel, daca ai Intel imi pare rau pentru tine, placile video de la Intel nu sunt chiar asa bune :\

7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Are 2 nuclee de procesare.

http://ark.intel.com/......e-2_20-GHz
Click dreapta pe My Computer, apoi Manage. Din lista din partea stanga, selectezi Device Manager.Acola ai tot.

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. click pe "Display adapters" big grin

| SonicAndrei a răspuns:

Procesorul e bun. E dual core, așa cum spun și cei de mai sus.
Placa video o afli așa: intră în Run (e prin Accessories) și scrie „dxdiag". Dacă te întreabă ceva dă OK, cred că prima oară când intri se încarcă ceva. Placa video, cu toate informațiile ei e afișată la „Display".

| OtravaDulce explică (pentru SonicAndrei):

Deci am intrat si la placa video scrie urmatoarele :

Nume :Inter(R) HD Granphics
Manufacturer: Intel Corporation
Chip Type :Inter(R) HP Graphics Family
Dac Type :Internal
Approx Total Memory 1760 MD
Current Dispaly Mode 1336 x 768 (32bit) (60Hz)
Monitor : Generic PnP Monitor

Deci vrei sa aflu de cant e placa in GB?

| SonicAndrei a răspuns (pentru OtravaDulce):

Dacă e Intel HD Graphics atunci sigur e integrată pe procesor, deci nu prea are memorie proprie... probabil 256 sau 512 MB; memoria totală fiind (cum scrie) aproximativ 1, 7 GB (deci probabil are vreo 586 MB DDR3... cred).

| OtravaDulce explică (pentru SonicAndrei):

Deci as putea sa mai pun pe langa aia o placa dedicata?
Merge asa ceva?

| SonicAndrei a răspuns (pentru OtravaDulce):

Teoretic da (dacă nu e laptop). Procesorul e suficient de bun cât să ruleze cam orice joc, deci poți pune o placă video performantă.