| Catalion a întrebat:

La calculatoare pc, ventilatoarele trebuie sa fie montate sa scoata aerul sau sa bage aer in carcasa?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Prin fata trebuie sa introduci aer in carcasa.

Prin spate si pe sus trebuie sa scoti (caldura se ridica in partea de sus).

(Ca fapt divers, NU e o idee foarte buna sa montezi ventilator in podeaua carcasei, chiar daca ea are prevazut loc pentru unul sau mai multe.
Vei trage tot praful de sub carcasa in ea."

De retinut ca trebuie sa creezi o usoara PRESIUNE POZITIVA in carcasa, tot pentru a tine praful departe.

Adica sa introduci mai mult aer decat scoti.
Multi se intreaba cum e posibil acest lucru atunci cand ai de exemplu 3 ventilatoare in partea din fata (care introduc),
si 3 in partea de sus + 1 in spate (deci 4 care scot).

SIMPLU: cumperi ventilatoare cu PWM, la care poti controla turatia.
Le setezi pe cele 3 din fata la 100% sau o valoare cat mai mare.
Si le setezi pe celelalte 4 la 70% (sau cu ~30% mai putin decat pe cele din fata).

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Asa trebuie montate
https://www.bequiet.com/......Server.php

Sageata arata sensul de circulatie al aerului

Bula
| Bula a răspuns:

Ventilatorul montat in spate si de lateral trebuie sa scoata aerul dinauntru (care este mai cald decat cel exterior).
Daca se mai monteaza si ventilator frontal, atunci acela trebuie sa introduca aer in carcasa. Ventilatorul frontal se monteaza impreuna cu cel din spate, sa se asigure un tiraj de aer mai pronuntat prin carcasa.

| gabicoo a răspuns:

De regulă ventilatoarele scot aerul din PC. Dacă ai 3 ventilatoare/sau mai multe - cel frontal bagă aer in PC

| TimberWolf a răspuns:

Trebuie sa existe flux de are in carcasa, adica aerul rece intra din lateral sau/si de jos in functie de carcasa si cel de deasupra si din lateral sus scoate aerul cald.

| TimberWolf a răspuns:

Ai grija cum le montezi pentru ca in functie de cum le pui scot sau baga aer.

| KovacsB a răspuns:

Daca ai un singur ventilator ala scoate aerul cald.
Daca ai mai multe unele baga aer altele scot, lucreaza in echipa. Cele care baga ar trebui sa aiba filtre de praf si sa se invarta ceva mai repede decat cele care scot pentru faza cu presiunea pozitiva sa nu aspire praf prin alte orificii.

| ninuku a răspuns:

PC-ul trebuie racit inauntru nu afara deci automat baga aer