| LisaJulie a întrebat:

La cât trebuie actualizat un PC pe Windows 10? Ce se intampla daca aman prea mult actualizarea?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Își face singur update urile când are nevoie.

| doctorandus a răspuns:

A doua marti din luna, dupa ora 20 (ora Romaniei).

| NLS a răspuns:

Ultima versiune e 19045. 4651
Ar fi indicat sa o ai pe aceasta, mai ales daca nu te sti proteja pe internet.

Apasa pe Windows Update pana instaleaza toate pachetele KBxxxxxx necesare,
apoi poti verifica cu un "winver" versiunea pe care o ai, in caseta de cautare.

Lasa activ antivirusul de la Windows, -e suficient-, nu instala toate prostiile.
Foloseste un adblock (AdBlock Plus de exemplu) in browser, pe toate paginile, cu exceptia YouTube, pentru a scapa de reclame.
Sub unele reclame popup se pot ascunde virusi, pe care, daca dai click, mai departe stii povestea...
Deasemenea, ai grija la paginile fake, de tip clona, linkuri primite pe mail, etc

Dupa ce ai acea versiune, mai poti verifica dupa update-uri noi, o data la 2-3 luni, in speranta ca MS se mai ocupa de W10 pana anul viitor in octombrie.

SFAT: daca nu te joci, si nu folosesti programe care exista doar pe Windows, din octombrie 2025, treci pe Linux (Mint, ZorinOS, ElementaryOS sau Ubuntu).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Si da, isi face singur update-urile cand apar, cu exceptia situatiei cand au fost blocate (oprite) update-urile automate de tine.

Sau cu exceptia situatiei in care ai apasat in Setttings la Windows Update pe "Pause Updates for 7 days"

| ReddY25 a răspuns:

Periodic